fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Držanie psov na reťazi je na Slovensku minulosťou

Držanie psov na reťaziach zrejme skončí. Návrh zákona pripravila Sloboda zvierat spolu s poslankyňou Evou Antošovou.  

Máte tip? napíšte nám mailom

Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, že na Slovensku už neuvidíme vystupovať zvieratá v cirkusoch. Veľkým víťazstvom pre Slobodu zvierat je aj postupné rušenie chovu niektorých zvierat na kožušiny. Dnes sa veľa hovorí aj o ochrane psov. Slobode zvierat prekáža najmä držanie psa na reťazi, ktorá pre psov predstavuje väzenie. 

Prečo je držanie psa na reťazi nebezpečné?

„Celý život psa na reťazi predstavuje niekoľko metrov. Často nemá ani len búdu, žiadne mentálne a fyzické podnety ani sociálny kontakt. Trpí nudou, strachom, osamelosťou. Reťaz mnohokrát zmení aj psa s mierumilovnou povahou na agresívne zviera, nebezpečné pre svoje okolie alebo naopak, na ustráchaného jedinca so sebadeštrukčným správaním (ohrýzanie si chvosta či labiek). Okrem psychickej pohody prichádzajú psy na reťazi aj o zdravie a fyzickú kondíciu – biedna výživa, zlá hygiena, reťaz vrastená bolestivo do krku, neliečené zranenia a choroby,” vysvetľuje na svojej oficiálnej stránke Sloboda zvierat.

Držanie psa na reťazi spôsobuje zvieraťu utrpenie a je v rozpore s §22, odst. (1), zákona 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti a v rozpore s dohovormi EÚ, ktoré definujú zviera ako cítiacu bytosť.

Podpora parlamentu

Aj v súčasnosti dovoľuje legislatíva držanie psov na reťazi. Podmienkou je však reťaz, ktorá by mala byť dlhá minimálne 2,5 metra. Počas dňa aj tak musí byť psovi povolený pohyb. Sloboda zvierat však tvrdí, že súčasná legislatíva potrebuje zmenu. Ešte v júni tohto roka odovzdala Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka petíciu, ktorú podpísalo viac ako 50-tisíc ľudí. 

Sloboda zvierat má podporu aj v parlamente. V utorok hlasovalo za zákaz držania psov na reťazi 79 poslancov. Proti zákazu nebol nikto a počas hlasovania sa zdržalo 53 poslancov. Aj napriek tomu, že ide o pozitívny krok v boji za ochranu psov, ešte stále nie je koniec. Najbližšie nás čaká pripomienkovanie v parlamentných výboroch a ďalšie čítanie a hlasovanie.   

https://www.instagram.com/p/B36-3xnHLGJ/

Zdroj: Sloboda zvierat

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií