fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo východnom Srbsku vykopali rímsky hrob s kliatbami

Máte tip? napíšte nám mailom

Archeológovia objavili v Srbsku pri stavbe elektrárne naozaj zaujímavý historický hrob. Je z obdobia Rímskej ríše a našli v ňom niekoľko kostier a dokonca aj  stočené zlaté a strieborné plátky s kliatbami.

K nálezu došlo na území dávneho rímskeho mesta Viminacium. Pred 2 tisícami rokov to bolo dokonca hlavné mesto rímskej provincie Moesia Superior a žilo v ňom asi až 40-tisíc obyvateľov. Podľa odborníkov sú podobné nálezy naozaj veľmi vzácne. Texty, ktoré sa nachádzajú na zlatých plátkoch, sú vyryté gréckou abecedou v arménskom jazyku, ktorý spadá pod významný semitský jazyk. Ním napríklad hovoril aj Ježiš Kristus.

Ich význam zatiaľ ešte nie je úplne jasný. Vedci na nich ale objavili rôzne mená démonov z oblasti dnešnej Sýrie. Preto sa vedci s archeológmi zhodujú v tom, že by malo ísť o rôzne druhy kliatob, ktoré boli zakopané spoločne s mŕtvymi. Dôvod je síce ešte neznámy, ale uvidíme, aký bude konečný výsledok a správa. Mohlo by to byť ešte veľmi zaujímavé.

Zdroj: IFL Science
Obrázky: 1., 2.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií