fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vučič sľúbil ochranu kosovských Srbov, ak to nebude robiť NATO

Aleksandar Vučič vystúpil s prejavom po neúspešných politických rokovaniach medzi Belehradom a Prištinou.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.8.2022 (Webnoviny.sk) – Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu vyzval Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO), aby „si robila svoju prácu” v Kosove, inak Srbsko samo ochráni jeho tamojšiu menšinu.

Neúspešné politické rokovania

Vo svojom prejave k národu tiež bez poskytnutia dôkazov vyhlásil, že je treba zastaviť prechádzanie gangov kosovských Albáncov do severnej časti Kosova, kde žije väčšina kosovských Srbov.

Vučič vystúpil s prejavom po neúspešných politických rokovaniach medzi Belehradom a Prištinou, ktoré cez týždeň v Bruseli sprostredkovala Európska únia. Tiež mu predchádzalo zvýšené napätie v júli, keď kosovská vláda vyhlásila, že srbské doklady totožnosti a poznávacie značky vozidiel už nebudú na území Kosova platné.

Srbsko za posledných 10 rokov vykonáva rovnaké opatrenia pre občanov Kosova, ktorí prechádzajú do Srbska.

Bez kompromisu vzniknú problémy

V reakcii na oznámenie etnickí Srbi a blokovali cesty a spôsobovali ďalšie incidenty a kosovská vláda sa napokon, zjavne pod tlakom Západu, rozhodla opatrenie odložiť do 1. septembra. Očakáva sa, že ak sa dovtedy nenájde kompromis, vzniknú ďalšie problémy.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinci kladú tvrdý odpor ruským silám snažiacim sa o postup v Donbase

Srbský prezident vyhlásil, že Srbsko bude tvrdo pracovať na tom, aby počas nadchádzajúcich desiatich dní našlo kompromisné riešenie, pričom zároveň obvinil kosovskú vládu z toho, že sa snaží zmazať „stopy srbského štátu v Kosove“. Tiež bez dôkazov vyhlásil, že vláda v Prištine chce „konečné odstránenie srbského ľudu z Kosova“. To kosovskí predstavitelia opakovane popierajú.

Kosovo, niekdajšia srbská provincia, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. To ho spolu s jeho spojencami Ruskom a Čínou odmieta uznať.

Viac k témam: Srbský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Vučič sľúbil ochranu kosovských Srbov, ak to nebude robiť NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií