fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

WHO upozorňuje: Neužívajte ibuprofén pri COVID-19

Ľudia, ktorí majú podozrenie na nový koronavírus, by nemali užívať ibuprofén bez konzultácie s lekárom, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Máte tip? napíšte nám mailom

Hovorca WHO Christian Lindmeier na tlačovej konferencii v Ženeve povedal, že neexistujú žiadne nedávne štúdie, ktoré by spájali protizápalový liek so zvýšenou mierou úmrtnosti, dodal, že odborníci v súčasnosti túto záležitosť vyšetrujú.

Na samoliečbu odporúčame paracetamol, nie ibuprofén,“ uviedla Lindmeier.

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran

Reagujú hlavne na otázky, ktoré prišli po tom ako francúzski minister zdravotníctva – Oliver véran varoval pred použitím nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) proti novému koronavírusu COVID-19. Informoval o tom  na svojom účte na Twitteri a jasne vyzval obyvateľov k tomu, aby neužívali Ibobrufen ani iné protizápalové lieky v prípade potláčania horúčky a infekcie.

“#COVID ー 19 | Užívanie protizápalových liekov (ibuprofén, kortizón, …) by mohlo byť  jedným z faktorom zhoršenia infekcie. Ak máte horúčku, užite paracetamol. Ak už užívate protizápalové lieky alebo máte pochybnosti, požiadajte o radu svojho lekára.” 

O niekoľko minút na to začala slovenským internetom kolovať nahrávka neznámej ženy, ktorá rovnako ako Olivier Véran hovorí o riziku užívania Ibubrufenu pri príznakoch nakazenia novým koronavírusom Covid – 19.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Pozitívny prípad COVID-19 v Martine

Ibuprofén a COVID-19

“Čauko, prosím ťa informuj všetkých tvojich ľudí, že v prípade keby dostali dáke jemné teploty, nech v žiadnom prípade neberú brufen. Teraz som dostala správu z Univerzity z Viedne, kde dostali vlastne pitevné správy všetkých zosnulých z Talianska. Tak zistili vlastne, že vo veľa prípadoch týchto zosnulých ľudí sa našiel brufen. Kombinácia korona a brufen vlastne zduplikuje, akože rozmnožovanie tohto víru v tele. Takže v prípade, keď sú teploty jedine paralen, alebo dáke tie detské sirupy, ale v žiadnom prípade brufen, hej? Ja to mám len v nemčine, preto ti to dávam ako správu, tak to pošli ďalej, lebo poznáme Slovákov, každý sa dopuje brufenom, pretože ho doma má. Tu brufen je len na predpis…”

Tu nahrávka po 1 minúte na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR končí. Podľa informácií spomínanej stránky sa jedná o hoax, ktorý potvrdila aj spomínaná univerzita vo Viedni.

Hypotéza existuje

Nedávny článok v lekárskom časopise The Lancet uviedol hypotézu, že niektoré lieky, vrátane ibuprofénu, môžu predstavovať riziko pre pacientov COVID-19, ktorí tiež trpia vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou.

Prečítajte si tiež:
Lekár z Kramárov má koronavírus, 27 zdravotníkov je v karanténe

Lindmeier tiež informoval, že dvaja zamestnanci WHO boli infikovaní koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19.

Niekoľko stoviek zamestnancov WHO začalo pracovať  od utorka z domu. WHO už nepozýva novinárov do svojich priestorov ale vysiela svoje brífingy na sociálne médiá.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj who dailysabah

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií