fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

WHO upozorňuje: Neužívajte ibuprofén pri COVID-19

Ľudia, ktorí majú podozrenie na nový koronavírus, by nemali užívať ibuprofén bez konzultácie s lekárom, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Máte tip? napíšte nám mailom

Hovorca WHO Christian Lindmeier na tlačovej konferencii v Ženeve povedal, že neexistujú žiadne nedávne štúdie, ktoré by spájali protizápalový liek so zvýšenou mierou úmrtnosti, dodal, že odborníci v súčasnosti túto záležitosť vyšetrujú.

Na samoliečbu odporúčame paracetamol, nie ibuprofén,“ uviedla Lindmeier.

Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran

Reagujú hlavne na otázky, ktoré prišli po tom ako francúzski minister zdravotníctva – Oliver véran varoval pred použitím nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) proti novému koronavírusu COVID-19. Informoval o tom  na svojom účte na Twitteri a jasne vyzval obyvateľov k tomu, aby neužívali Ibobrufen ani iné protizápalové lieky v prípade potláčania horúčky a infekcie.

“#COVID ー 19 | Užívanie protizápalových liekov (ibuprofén, kortizón, …) by mohlo byť  jedným z faktorom zhoršenia infekcie. Ak máte horúčku, užite paracetamol. Ak už užívate protizápalové lieky alebo máte pochybnosti, požiadajte o radu svojho lekára.” 

O niekoľko minút na to začala slovenským internetom kolovať nahrávka neznámej ženy, ktorá rovnako ako Olivier Véran hovorí o riziku užívania Ibubrufenu pri príznakoch nakazenia novým koronavírusom Covid – 19.

Prečítajte si tiež:
Dnes sa rozhodne o tom, či Rakúsko a Česko pôjde do zoznamu červených krajín

Ibuprofén a COVID-19

“Čauko, prosím ťa informuj všetkých tvojich ľudí, že v prípade keby dostali dáke jemné teploty, nech v žiadnom prípade neberú brufen. Teraz som dostala správu z Univerzity z Viedne, kde dostali vlastne pitevné správy všetkých zosnulých z Talianska. Tak zistili vlastne, že vo veľa prípadoch týchto zosnulých ľudí sa našiel brufen. Kombinácia korona a brufen vlastne zduplikuje, akože rozmnožovanie tohto víru v tele. Takže v prípade, keď sú teploty jedine paralen, alebo dáke tie detské sirupy, ale v žiadnom prípade brufen, hej? Ja to mám len v nemčine, preto ti to dávam ako správu, tak to pošli ďalej, lebo poznáme Slovákov, každý sa dopuje brufenom, pretože ho doma má. Tu brufen je len na predpis…”

Tu nahrávka po 1 minúte na stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR končí. Podľa informácií spomínanej stránky sa jedná o hoax, ktorý potvrdila aj spomínaná univerzita vo Viedni.

Hypotéza existuje

Nedávny článok v lekárskom časopise The Lancet uviedol hypotézu, že niektoré lieky, vrátane ibuprofénu, môžu predstavovať riziko pre pacientov COVID-19, ktorí tiež trpia vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudol jeden nový prípad ochorenia COVID-19. Urobilo sa 2135 testov

Lindmeier tiež informoval, že dvaja zamestnanci WHO boli infikovaní koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19.

Niekoľko stoviek zamestnancov WHO začalo pracovať  od utorka z domu. WHO už nepozýva novinárov do svojich priestorov ale vysiela svoje brífingy na sociálne médiá.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj who dailysabah
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií