Zákaz jedenia sušienok počas Štedrého dňa či zákaz záchrany topiaceho! Aké ďalšie prapodivné zákazy možno nájsť vo svete?
Zákaz – verejné nariadenie, ktoré má často právny podklad. Niekedy sa však stretávame s úplne nezmyselnými zákazmi, ktoré nemajú žiaden logický základ a sú poriadne bizarné. Dnes si povieme práve o takých…
Zákaz jedenia sušienok počas Štedrého dňa
Veľká Británia
V roku 1964 zakázal Oliver Cromwell oslavovať v Británii Vianoce, pretože ich považoval za nemorálne, vrámci tohto sa zakazovalo aj konzumovanie sušienok počas Štedrého dňa. Nezmyselný zákaz oslavy Vianoc bol zrušený, no akosi sa zabudlo na jedenie sušienok. Takže technicky vzaté každý Brit, ktorý počas najkrajších sviatkov roku dá sušienku, spácha trestný čin.
Zákaz dotýkania sa veľrýb a delfínov
Veľká Británia
Vo Veľkej Británii existuje aj ďalší veľmi divný zákon, ktorý zakazuje dotýkať sa všetkých veľrýb, delfínov a iných veľkých morských živočíchov v okruhu 3 míľ od Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, pretože všetky tieto tvory sa podľa zákona považujú za majetok britskej kráľovnej.
Je nezákonné zabudnúť na narodeniny svojej manželky
Samoa
Samoa je nezávislý štát v Tichomorí a je známy vďaka svojim neobvyklým a nezmyselným zákonom. Jeden z nich zakazuje zabudnúť na manželkine narodeniny. Ak manžel náhodou zabudne, musí zaplatiť mastnú pokutu, ktorá putuje do rúk manželky.
Zákaz vajíčok Kinder Surprise
USA
Obľúbené čokoládové vajíčko s malou hračkou vo vnútri je vyhľadávanou pochúťkou po celom svete, v Spojených štátoch amerických je zakázané. Môže za to americký zákon, ktorý zakazuje, aby v potravinách boli umiestnené malé hračky, pretože hrozí udusenie.
Pokračovanie na ďalšej strane
Zákaz – verejné nariadenie, ktoré má často právny podklad. Niekedy sa však stretávame s úplne nezmyselnými zákazmi, ktoré nemajú žiaden logický základ a sú poriadne bizarné. Dnes si povieme práve o takých…
Zákaz záchrany topiaceho
Čína
Vo východných kultúrach sú niektoré zvyky, ktoré zbytok sveta nie tak úplne chápe. Jeden z nich, ktorý je dokonca uzákonený, pochádza z Číny a zakazuje zachrániť topiaceho sa človeka. Tento zákaz vznikol z východnej filozofie, ktorá hovorí, že manipulácia s osudom iného človeka je nemorálna. Existujú však ľudia, ktorí si myslia, že tento zákon slúži na reguláciu populácie.
Nezákonné bozkávanie na staniciach
Francúzsko
Zákon, ktorý zakazuje bozkávanie na železničných staniciach platí nielen vo Francúzsku, ale aj v niektorých častiach Veľkej Británie. Prvýkrát sa tento zákon objavil v roku 1910, kedy vlaky často meškali preto, že sa zaľúbenci od seba nevedeli “odtrhnúť”. Aby sa však partneri necítili príliš diskriminovaní, existujú takzvané bozkávacie zóny, kde je bozkávanie tolerované.
Zákaz kŕmenia holubov
Taliansko
Aj keď na kŕmení holubov v podstate nie je nič zlé, v talianskych Benátkach je zakázané a trestá sa pokutou. Zákon, ktorý to zakazuje bol prijatý, aby sa tak zabránilo vtákom znečisťovať sochy a iné architektonické pamiatky.
Bez peňazí ani na krok
Thajsko
V Thajsku platí zákon, o ktorom by mal vedieť každý, kto sa chce do tejto krajiny vybrať na dovolenku. Zákon totiž zakazuje pohybovať sa bez finančnej hotovosti. Miestni sú totiž hrdí na ľudí, ktorí sú na minciach a bankovkách vyobrazení.
Zdroj: Bright Side