fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnávatelia kritizujú smerácke rozmrazenie mzdových príplatkov, môže ohroziť tisíce pracovných miest

Novela „potichu“ prešla do druhého čítania.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.10.2022 (Webnoviny.sk) – Novela Zákonníka práce predložená opozičnou stranou Smer-SD priamo ohrozuje celkovú zamestnanosť na Slovensku a v praxi môže negatívne ovplyvniť tisíce pracovných miest naprieč jednotlivými sektormi ekonomiky. V tlačovej správe na to upozorňuje Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Hazard s ekonomikou i ľudskými životmi

O návrhu na opätovné rozmrazenie mzdových príplatkov za prácu počas noci, víkendov či sviatkov a ich naviazanie na aktuálnu sadzbu minimálnej mzdy by mali poslanci hlasovať tento týždeň.

Zamestnávatelia pritom opozičnej strane verejne odkazujú, že predkladať takýto návrh v krízových časoch, a to bez akéhokoľvek odôvodnenia a diskusie, je vrcholne nezodpovedný hazard s celou ekonomikou i ľudskými životmi.

Obchádzanie riadneho legislatívneho procesu

Na nedostatky novely upozorňovala RÚZ už pred niekoľkými týždňami. Kritizovala obchádzanie riadneho legislatívneho procesu a žiadala jej stiahnutie. Ani napriek tomu však podľa nej doposiaľ k spoločnému stretnutiu, stiahnutiu či dopracovaniu návrhu, prípadne vecnej diskusii o rozsiahlych negatívnych dopadoch návrhu na podniky a domácnosti neprišlo. Naopak, novela „potichu“ prešla do druhého čítania.

Zamestnávatelia upozorňujú, že jej prípadné schválenie bude mať na svedomí likvidáciu pracovných miest a skokový nárast nezamestnanosti. „Ďalšie zvyšovanie nákladov v čase energetickej a inflačnej krízy totiž spôsobí, že podniky nebudú schopné udržať svojich zamestnancov. Hromadné prepúšťanie by sa tak mohlo dotknúť tisícov ľudí vo všetkých regiónoch, a to vrátane najohrozenejších nízkopríjmových pracovníkov,” konštatuje RÚZ.

Prečítajte si tiež:
Hotelierov a gastro prevádzky musia zachraňovať brigádnici, pred letnou sezónou chýbalo viac ako 10-tisíc zamestnancov

Viac k témam: Minimálna mzda, Zákonník práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia kritizujú smerácke rozmrazenie mzdových príplatkov, môže ohroziť tisíce pracovných miest © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií