fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zbraňová amnestia: Muž na políciu priniesol dva vozíky zbraní. V Česku tank!

Policajti pravdepodobne len otvárali ústa, keď im priniesol občan na policajnú stanicu 34 nelegálne držaných zbraní.

Máte tip? napíšte nám mailom

Muž zbrane odovzdal v rámci aktuálnej zbraňovej amnestie. Aby toho nebolo málo, boli medzi nimi aj raritné historické kúsky. Zbrane zabrali spolu dva nákupné vozíky, informuje polícia.

Dva nákupné vozíky zbraní

Muž na stanicu priniesol prevažne dlhé zbrane z obdobia medzivojnového a hlavne druhovojnového – pušky, samopaly, guľomety. Tiež samopal nemeckej výroby Vollmer-Erma zavedený v rokoch 1925 až 1930. Nemecký samopal MP35/I používaný hlavne v medzivojnovom období. Samočinné pušky MP43 známe tiež ako “Sturmgewehr 44” z obdobia druhej svetovej vojny

Muž v Česku priniesol tank

Stále však nemáme na našich susedov v Českej republike, kde jeden muž odovzdal tank T 34/85 a samohybné delo SD-100.

S oboma kusmi sa prihlásil majiteľ z Královéhradecka. Mal pochybnosti, či má túto vojenskú techniku dostatočne znehodnotenú. Amnestia bola vyhlásená na konci januára a ľudia pri nej môžu bez postihu odovzdávať nelegálne držané zbrane i strelivo aj Česku.

Čo sa stane so zbraňami?

Tak ako každú zbraň odovzdanú v amnestii, aj tieto preskúmajú balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru. Dôležité je predovšetkým zistiť, či neboli v minulosti použité pri páchaní trestnej činnosti.

Prečítajte si tiež:
Slovenská vláda podporí boj proti dezinformáciám o koronavíruse

Zbrane sú v rôznom stave, niektoré v zachovalom, niektoré v horšom (poškodené koróziou, nekompletné a podobne). Taktiež bude skúmaná ich funkčnosť. Vyzerá to, že niektoré majú aj nejaké úpravy, to však bude treba zistiť pri skúmaní: zbrane rozobrať a detailne pozrieť a odskúšať.

Občania si budú môcť zbrane dať zaevidovať, ak bude výsledok expertíz negatívny a spĺňa podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môže previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobí, zbraň sa stane vlastníctvom štátu.

Zbraňová amnestia končí 30. apríla

Dovtedy môžu občania beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Celkovo bolo zatiaľ odovzdaných od novembra do konca marca 860 zbraní a 21 472 kusov streliva.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj MVSR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií