fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zelenskyj hovoril s lídrami Británie a Švédska o Mariupole, Rusko chce ušetriť životy obrancov mesta

Ukrajinský prezident uviedol, že jeho krajina môže prelomiť blokádu mesta, ak hneď dostane nevyhnutné ťažké zbrane, alebo môže rozhodnúť diplomacia.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. apríla, 9:44

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu hovoril s lídrami Veľkej Británie a Švédska o tom, ako sa dá najlepšie pomôcť obrancom Mariupoľa a desaťtisícom civilistov, ktorí zostali uväznení v obliehanom meste.

Ukrajina žiada ťažké zbrane a lietadlá

O osude Mariupoľa sa môže rozhodnúť buď bojom alebo diplomaciou, povedal Zelenskyj v nočnom videopríhovore k národu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Buď naši partneri poskytnú Ukrajine všetky nevyhnutné ťažké zbrane, lietadlá, a bez preháňania hneď, aby sme mohli znížiť tlak okupantov na Mariupoľ a prelomiť blokádu, alebo to urobíme prostredníctvom vyjednávaní, v ktorých by rola našich partnerov mala byť rozhodujúca,” uviedol ukrajinský prezident.

Rusko dalo podmienky na ušetrenie vojakov

Rusko žiada, aby sa poslední ukrajinskí vojaci v meste Mariupoľ vzdali. Moskva tvrdí, že ušetrí životy vojakov, ktorí odolávajú útokom v obliehanej oceliarni, ak sa vzdajú do nedele do 14:00 miestneho času. Moskva hovorí, že podmienky, ktoré navrhuje, vychádzajú z „čisto humánnych princípov“. Informuje o tom portál news.sky.com.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Ruská armáda musí čeliť súdu za vojnové zločiny na Ukrajine, povedal Zelenskyj Bezpečnostnej rade OSN

V snahe o dobytie Mariupoľa zomrel ruský generálmajor Vladimir Frolov. Predpokladá sa, že ide už o ôsmeho ruského generála, ktorý padol na Ukrajine. Frolova, ktorý bol zástupcom veliteľa 8. armády, pochovali v sobotu v Petrohrade. Generálmajor Frolov „zomrel hrdinskou smrťou v boji,” povedal guvernér Petrohradu Alexander Beglov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj hovoril s lídrami Británie a Švédska o Mariupole, Rusko chce ušetriť životy obrancov mesta © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií