fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rakúsko nemá v úmysle vstúpiť do NATO, podľa Schallenberga veľká časť občanov vníma neutralitu pozitívne

Neutralita nezabránila Viedni podporiť sankcie Európskej únie voči Rusku a poskytovať Ukrajine nesmrtiacu pomoc, povedal minister zahraničia Schallenberg.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.5.2022 (Webnoviny.sk) – Rakúska vláda nemá v úmysle nasledovať Švédsko a Fínsko so žiadosťou o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg sa pre nemecké rádio Deutschlandfunk v stredu vyjadril, že Rakúsko sa v roku 1955 rozhodlo o neutralite „a stále platí, že veľmi, veľmi veľká väčšina populácie to vníma pozitívne“.

Zároveň poznamenal, že neutralita nezabránila Viedni podporiť sankcie Európskej únie (EÚ) voči Rusku a poskytovať Ukrajine nesmrtiacu pomoc.

Schallenberg poznamenal, že „berie na vedomie“ švédske a fínske rozhodnutie urobiť „rozsiahlu zmenu“ vo svojej bezpečnostnej politike, v Rakúsku to však podľa jeho slov vyzerá trochu inak. „Budeme, podobne ako Írsko a Malta – v únii sú tri štáty – aj naďalej neutrálni,“ dodal.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúsko nemá v úmysle vstúpiť do NATO, podľa Schallenberga veľká časť občanov vníma neutralitu pozitívne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií