fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Žilinka si vyžiadal spis ku kauze Súmrak, posúdi postup prokurátora pri rozhodovaní o Ficovej sťažnosti

Jeden z obhajcov predsedu Smeru-SD informoval, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti expremiéra voči obvineniu v kauze Súmrak.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.7.2022 (Webnoviny.sk) – Na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní zástupcu špeciálneho prokurátora o sťažnosti obvineného Roberta Fica proti uzneseniu o vznesení obvinenia si generálny prokurátor Maroš Žilinka vyžiadal spisový materiál ku kauze známej ako Súmrak.

Posúdi zákonnosť a správnosť postupu

Ako ďalej informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, po preštudovaní spisu bude v potrebnom rozsahu posúdená zákonnosť a správnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Skutočnosť, že spisový materiál bol predložený na Generálnu prokuratúru SR, nebráni vyšetrovateľovi Policajného zboru ani dozorujúcemu prokurátorovi, resp. zástupcovi špeciálneho prokurátora rozhodujúcemu o sťažnostiach aj ďalších obvinených v tejto trestnej veci, vykonať potrebné procesné úkony a vydať rozhodnutia o sťažnostiach,” doplnila hovorkyňa.

Podľa Fica je tento stav nezákonný

Jeden z obhajcov bývalého predsedu vlády Roberta Fica Ľubomír Hlbočan v piatok 22. júla informoval, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti expremiéra voči obvineniu v kauze Súmrak. Podľa neho považuje šéf strany Smer-SD takýto stav za nezákonný, keďže sťažnosť podal ešte v apríli.

„Trestný poriadok síce neukladá lehotu na rozhodnutie o sťažnosti obvineného proti uzneseniu o obvinení, ale sú mi známe opatrenia Generálneho prokurátora SR, v ktorých sa takáto lehota stanovila, aby nedochádzalo k porušovaniu ľudských a občianskych práv obvinených v trestnom konaní,” vyhlásil Hlbočan.

Prečítajte si tiež:
Hygienici upozorňujú na nebezpečný kozmetický výrobok, je určený na rozčesávanie vlasov pre deti (foto)

Doplnil, že z tohto dôvodu žiada prokurátora Matúša Harkabusa, aby o sťažnosti neodkladne rozhodol.

„Lebo nečinnosť v takomto smere potvrdzuje oprávnenosť záveru, že ide o vykonštruovaný politický proces,” dodal advokát.

Viac k témam: kauza Súmrak, Obvinenie, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Sťažnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinka si vyžiadal spis ku kauze Súmrak, posúdi postup prokurátora pri rozhodovaní o Ficovej sťažnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií