Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zisti, prečo si hlúpi ľudia myslia, že sú najchytrejší! Vedci prezradili dôvod

Asi ste sa už viackrát zamýšľali nad tým, prečo si hlúpi ľudia myslia, že sú najmúdrejší. Podliehajú Dunning-Kurgerovmu efektu.

Vedecký výskum Davida Dunninga a Justina Krugera z Cornell Univerzity bol inšpirovaný kurióznym prípadom „citrónového zlodeja“ McArthura Wheelera z Pittsburghu. Ten vylúpil dve banky, pričom jeho maskovaním bola citrónová šťava, ktorou si potrel svoju tvár. Tá ho podľa neho mala spraviť neviditeľným pre videokamery, a tak sa neunúval dať si žiadnu masku. Samozrejme, lupič bol ihneď dolapený a zatknutý. On sám však nevedel pochopiť, ako sa to mohlo stať…

Každý z nás má svoj mentálny model chápania sveta. Wheelerov absurdný model je prípadom, ktorý sa objavuje často. Takýto ľudia totiž veria svojmu modelu a konajú na základe svojich rozhodnutí, aj keď je to niekedy poriadne pritiahnuté za uši. Tento fenomén sa pokúsili skúmať vyššie spomínaní vedci.

Hypotéza: Hlúposť zabraňuje človeku uvedomiť si, že je hlúpy.

Podľa Dunninga a Krugera trpí neschopný, hlúpy človek dvoma problémami:
1. vzhľadom k svojím schopnostiam robí nesprávne rozhodnutia, napr. pomaže si s citrónovou šťavou tvár a ide vykradnúť banku
2. svoje nesprávne rozhodnutia si tento človek nevie uvedomiť, napr. zlodeja Wheelera nepresvedčili o jeho hlúposti ani kamerové záznamy. Označil ich ako klamstvo.

Hlupák je presvedčený, že je chytrý

Celú hypotézu testovali aj na vysokoškolských študentoch, ktorí mali vyplniť test ich schopností v určitých oblastiach. Následne mali odhadnúť svoju schopnosť rozoznať riešenie. V druhej časti mali možnosť zistiť výsledky testu ostatných a mali opäť spraviť sebahodnotenie.

Výskum ukázal dve veci:
1. Schopní študenti zisti, že napísali test lepšie ako ostatní, a tak upravili svoje hodnotenie. Spočiatku sa totiž domnievali, že ľahká úloha bude ľahká pre všetkých, a tak si dali menej bodov…
2. Neschopní svoje hodnotenie nezmenili, pretože nevedeli rozpoznať, že schopnosti ostatní sú lepšie ako ich.

Záverom skúmania bolo zistenie skutočnosti, že najmenej schopní, hlúpi ľudia svoje schopnosti preceňujú najviac. Ľudia dochádzajú k neobjektívnym a chybným záverom, ale ich neobjektivita im zabraňuje uvedomiť si to. Zlepšiť sa to môže iba tak, že človek zlepší svoje schopnosti, a tak dokáže rozpoznať svoju pôvodnú neschopnosť.

Takže pamätajte, že:

– Hlúpi ľudia, majú vždy tendenciu preceňovať svoje vlastné schopnosti.
– Hlúpi nedokážu rozpoznať schopnosti iných.
– Hlúpi po konfrontácií s realitou nezmenia svoje hodnotenie.
– Jedine cesta, ako prekonať Dunning-Kurgerov efekt, je v rozvoji zručnosti vzdelávaním a tréningom.

Foto: Flickr
Zdroj: www.national-geographic.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií