fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tieto značky ti sú určite známe. Poznáš však aj pôvod ich názvov?

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohé značky majú zaujímavú históriu či pôvod ich názvu. Tu je výber niektorých, ktoré sú svojou minulosťou alebo menom zaujímavé.

ASUS

Pomerne nová, moderná spoločnosť, ktorá vyrába elektroniku, nesie názov podľa postavy z gréckej mytológie. Samotný ASUS tvrdí, že toto meno vzniklo zo slova Pegas (v origináli Pegasus) a dodáva, že je to pre to, že ich spoločnosť je stelesnením sily, dobrodružného ducha a čistoty rovnako ako bájny lietajúci kôň. Prečo firma nenesie celý názov, čiže Pegasus, nie je známe, keďže sa k tomu doposiaľ nikto nevyjadril. Špekuluje sa ale o tom, že je to preto, aby spoločnosť bola v abecednom zozname vyššie.

Bluetooth

História Bluetooth nie je len v názve, ale aj v logu. Názov pochádza z mena vikingského kráľa Haralda Blatanda, ktorého priezvisko sa v angličtine prekladá ako Bluetooth. Údajne mal totiž mŕtve zuby, ktoré zmodreli. Tento kráľ bol známy svojou schopnosťou nadviazať komunikáciu medzi dvoma stranami nenásilne, a práve preto sa stal vzorom pri vývoji komunikačných technológií. Čo sa loga týka, tak písmeno B symbolizuje zuby, ku ktorým je pridané písmeno H v runovom písme, ktoré používali Vikingovia.

Prečítajte si tiež:
Poľská vianočná reklama letí internetom. Prečo? To pochopíš ihneď, ako si ju pozrieš

Volkswagen

Každý, kto ako – tak ovláda nemčinu vie, že Volkswagen znamená auto ľudu. Automobilka vznikla ako predvoj plánov nacistov, ako splnenie sľubu starostlivosti o svojich priemerných občanov. V tých časoch si autá mohla dovoliť len spoločenská elita, takže Adolf Hilter prišiel s nápadom, aby Nemecko prišlo s cenovo dostupným automobilom, ktorý si bude môcť dovoliť i obyčajný ľud. Prvý vyrábaný model sa nazýval KdF – Kraft duch Freude, čo v preklade znamená radosťou k sile. A začal byť vyrábaný v roku 1938.

Pokračovanie na ďalšej strane

Nokia

Nokia nezačala svoju históriu ako výrobca mobilných telefónov. Pôvodne šlo o jedinú fínsku papierňu, ktorú v roku 1865 založil Frederik Idestam, ktorý veril, že v budúcnosti bude po papieri veľký dopyt, a preto dal postaviť ďalšie budovy, kde by sa papier vyrábal. Tieto budovy boli postavené pri rieke Nokianvirta, ktorá Frederika inšpirovala a vznikol názov Nokia AB.

Cadillac

Američan Henry Martin Leland v roku 1902 premenil svoju firmu Henry Ford Company na prosperujúcu spoločnosť a vznikla tak Cadillac Automobile Company. Pomenovaná bola po francúzskom prieskumníkovi a vojakovi, ktorý sa volal Antonie Laumet de La Mothe Cadillac, ktorý v roku 1701 založil mesto motorov – Detroit. V roku 1909 predal Henry Ford pod gigant General Motors, ktorý je jedným z najväčších výrobcov automobilov v celej histórii.

Prečítajte si tiež:
Dávajte si pozor na to, s kým sa bozkávate!

Volvo

Táto automobilka má názov z latinčiny. Volvo v preklade znamená „otáčam sa.“ Na samom začiatku však stála spoločnosť SKF AB, ktorá vyrábala guličkové ložiská. Značka Volvo bola zaregistrovaná v roku 1911 so zámerom použitia na špeciálnu sériu týchto ložísk. Neskôr bola vo vnútri spoločnosti SKF AB zriadená automobilka, ktorá dostala názov po týchto ložiskách, ktoré nikdy oficiálne neniesli názov Volvo.

Zdroj:staypositive.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií