fbpx
Zomrela gorila Koko, ktorá ovládala znakovú reč. Známa bola na celom svete

Zomrela gorila Koko, ktorá ovládala znakovú reč. Známa bola na celom svete

Gorila Koko zomrela vo veku 46 rokov.

Samica gorily nížinnej západnej (Gorilla gorilla gorilla) naposledy vydýchla v spánku v utorok v Kalifornii. Koko sa narodila v sanfranciskej zoologickej záhrade 4. júla 1971.

V 70. rokoch minulého storočia ju začala zvieracia psychologička a zakladateľka The Gorilla Foundation Francine “Penny” Pattersonová učiť znakovú reč. Zástupcovia organizácie uviedli, že schopnosť Koko učiť sa znakovú reč a jej empatia otvorili myseľ a srdce miliónom ľudí. Gorila podľa Pattersonovej postupne začala používať okolo 1000 znakov a vedela porozumieť až 2000 slovám v angličtine.

Koko celý život túžila po vlastnom potomkovi, čo sa jej splnilo v podobe mačiatok. Ako uvádza kalifornská Gorilla Foundation vo svojej tlačovej správe, Koko sa preslávila po celom svete ako ambasádorka goríl, ktoré stále patria medzi ohrozené druhy zvierat. Koko našťastie nezomierala v bolestiach, pretože večer zaspala a ráno sa už nezobudila.

Zviera sa objavilo aj v niekoľkých dokumentoch. Na obálku časopisu National Geographic sa v roku 1978 dostala fotografia, ktorú si urobila pred zrkadlom samotná Koko:

Nadácia si plánuje uctiť odkaz gorily prostredníctvom niekoľkých projektov, ako napríklad aplikácie pre znakovú reč. A spomenieme ešte fakt, že Koko mala mať IQ vo výške od 75 do 95, pričom priemerný človek dosahuje hodnoty od 85 do 115.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Koľko cukru obsahujú obľúbené české a slovenské sladkosti? Odpoveď na to priniesla Slovenka Lenka

Známe je aj video s hercom Robinom Williamsom, kde môžeme vidieť, ako sa títo dvaja spoznali, skamarátili, šteklili či smiali.

Zdroj: bbc.com

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.