fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrela gorila Koko, ktorá ovládala znakovú reč. Známa bola na celom svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Gorila Koko zomrela vo veku 46 rokov.

Samica gorily nížinnej západnej (Gorilla gorilla gorilla) naposledy vydýchla v spánku v utorok v Kalifornii. Koko sa narodila v sanfranciskej zoologickej záhrade 4. júla 1971.

V 70. rokoch minulého storočia ju začala zvieracia psychologička a zakladateľka The Gorilla Foundation Francine “Penny” Pattersonová učiť znakovú reč. Zástupcovia organizácie uviedli, že schopnosť Koko učiť sa znakovú reč a jej empatia otvorili myseľ a srdce miliónom ľudí. Gorila podľa Pattersonovej postupne začala používať okolo 1000 znakov a vedela porozumieť až 2000 slovám v angličtine.

Koko celý život túžila po vlastnom potomkovi, čo sa jej splnilo v podobe mačiatok. Ako uvádza kalifornská Gorilla Foundation vo svojej tlačovej správe, Koko sa preslávila po celom svete ako ambasádorka goríl, ktoré stále patria medzi ohrozené druhy zvierat. Koko našťastie nezomierala v bolestiach, pretože večer zaspala a ráno sa už nezobudila.

Zviera sa objavilo aj v niekoľkých dokumentoch. Na obálku časopisu National Geographic sa v roku 1978 dostala fotografia, ktorú si urobila pred zrkadlom samotná Koko:

Nadácia si plánuje uctiť odkaz gorily prostredníctvom niekoľkých projektov, ako napríklad aplikácie pre znakovú reč. A spomenieme ešte fakt, že Koko mala mať IQ vo výške od 75 do 95, pričom priemerný človek dosahuje hodnoty od 85 do 115.

Prečítajte si tiež:
1 500 ľudí sa zišlo v opustenej továrni, aby urobilo niečo úchvatné! Pozri sa na túto epickú atmosféru

Známe je aj video s hercom Robinom Williamsom, kde môžeme vidieť, ako sa títo dvaja spoznali, skamarátili, šteklili či smiali.

Zdroj: bbc.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií