Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nedaruješ svoj mozog na výskum? Na tento ich venovalo už mnoho ľudí!

Nie je mozog ako mozog

Britskí vedci občas prinesú nejakú skvelú novú teóriu, ktorá objasňuje nové a nepoznané veci alebo rieši známe, no neodôvodnené problémy. Tentokrát zverejnili fotografie a informácie z najväčších laboratórií, v ktorých sa skúmajú ľudské mozgy.

Nejedná sa však o testy a výskum na živých ľuďoch, ale priamo na mozgoch – od mŕtvych darcov, ktorí sa rozhodli, že svoj mozog po smrti darujú na vedecké účely. Profesor Steve Gentleman sa venuje neuropatológii a prevádzkuje najväčšiu banku mozgov určených na výskum. Toto britské výskumné centrum je financované z darov od organizácií, ktoré sa venujú ľuďom s Parkinsonovou chorobou, sklerózou, Alzheimerovou chorobou a pod.

brain2

Ako to funguje?

Po úmrtí darcu je potrebné, aby bol mozog do 48 hodín doručený do laboratória, kde sa chemicky upraví alebo zmrazí, lebo inak by bol znehodnotený a nepoužiteľný k výskumu. Chemikálie zastavia prirodzený rozklad, ale zachovajú orgán v celku a v poriadku. Labáky nevoňajú nijako vábne a ani porozkladané a uskladnené mozgy im k estetike veľmi nepridávajú, ale toto všetko má svoje opodstatnenie. Lekári a vedci majú svoj cieľ. Skúmajú tkanivá mozgu a výsledky výskumov by mali pomôcť s liečbou ľuďom chorým na Parkinsona, sklerózu alebo demenciu, prípadne by mohli pomôcť pri dôkladnejšej prevencií.

Momentálne je na výskumy k dispozícii viac ako 1 650 exemplárov týchto orgánov. Vedci ich režú a krájajú na kúsky, zisťujú, ako sa mozog mení a jednotlivé zistenia si poctivo zapisujú, aby sa od nich mohli v budúcnosti odraziť.

mozog

354008B800000578-3641650-The_biggest_of_the_12_in_the_UK_the_brain_bank_currently_has_aro-a-13_1465979221053

„Neexistuje nič také, ako „čisto Alzheimerova choroba“ alebo len Parkinsonova choroba. My v mozgoch vidíme množstvo zmien a vieme, čo bolo s pacientom a v niektorých prípadoch aj na čo zomrel. Výsledky z orgánov jednotlivých darcov posielame ich lekárom. Aby tiež vedeli, čo bolo ich pacientovi,“ hovorí profesor Gentleman.

Zdroj: dailymail.co.uk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií