fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Advokáti vítajú návrh novely Trestného zákona, ale navrhované zmeny Trestného poriadku odmietajú

Mária Kolíková prezentovala rozsiahlu novelu Trestného zákona, ktorého cieľom je komplexné prenastavenie ideológie Trestného zákona.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.9.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) víta návrh novely Trestného zákona, ktorá čiastočne modernizuje slovenské trestné právo a posúva ho smerom k restoratívnej justícii.

Naopak, s predloženým návrhom zmien Trestného poriadku komora zásadne nesúhlasí, keďže vážnym spôsobom ohrozuje právo na obhajobu a porušuje princíp rovnosti zbraní. Informoval o tom Pavol Kubík z mediálneho odboru SAK.

„Slovenská advokátska komora bude počas legislatívneho procesu dôsledne obhajovať ústavou i medzinárodnými dohovormi chránené právo na obhajobu a predloží k návrhom komplexné pripomienky. Zároveň budeme pokračovať v začatom dialógu v rámci pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov súdov, prokuratúry a advokácie. Naším spoločným zámerom je modernejšia trestná politika, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu,“ reagoval na predložené návrhy predseda SAK Viliam Karas.

Ministerka spravodlivosti SR v demisii Mária Kolíková (klub SaS) v stredu na tlačovej besede prezentovala rozsiahlu novelu Trestného zákona, ktorého cieľom je komplexné prenastavenie ideológie Trestného zákona, ako aj novelu Trestného poriadku, ktorá má sfunkčniť a zefektívniť trestný proces.

Cieľom novely Trestného poriadku, ktorý kritizuje SAK, je dostať páchateľa pred súd v čo najkratšom čase, a tým dosiahnuť skoršie vyvodenie trestnej zodpovednosti a naplniť tým aj účel trestu. Návrh zákona sa zaoberá aj diskutovaným paragrafom 363 a jeho využívanie generálnym prokurátorom.

Prečítajte si tiež:
Súčasná situácia mi už lezie na nervy a menšinová vláda je nezmysel, povedal Kollár a predostrel scenár ďalšieho vývoja

Viac k témam: Trestný poriadok, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti vítajú návrh novely Trestného zákona, ale navrhované zmeny Trestného poriadku odmietajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií