fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

O budúcoročnom rozpočte sa nebude hlasovať v zrýchlenom konaní, podľa Viskupiča SaS takýto bianco šek pre Matoviča nikdy nepodporí

Podľa Šeligu zo Za ľudí ide zo strany SaS o politikárčenie v štýle „nepodporím štátny rozpočet, lebo Matovič“.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.10.2022 (Webnoviny.sk) – Novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorou sa zvýšia tohtoročné príjmy, ako aj výdavky, poslanci v skrátenom legislatívnom konaní nakoniec neprerokujú.

Inflácia či energetická kríza

Parlament totiž neodsúhlasil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o tomto bode. Za návrh hlasovalo 72 zo 144 prítomných poslancov. Na schválenie zrýchleného konania tak chýbal jeden hlas.

Celkové príjmy štátneho rozpočtu by sa v tomto roku mali podľa navrhovanej novely zákona zvýšiť o 1,5 miliardy eur a celkové výdavky taktiež o 1,5 miliardy eur. Úpravy zohľadňujú septembrovú prognózu Výboru pre daňové prognózy.

Aktuálnym materiálom sa reaguje na prudký nárast cien energií, výrazný nárast inflácie, vojenský konflikt na Ukrajine, ako aj na zabezpečenie zdrojového krytia zvýšených finančných nákladov súvisiacich s výrazným nárastom cien tovarov a služieb pre poberateľov dôchodkových dávok.

Rozpočtové nadpríjmy

Predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič za stranu SaS na tlačovom brífingu povedal, že konečne ministerstvo financií uznalo, že sú rozpočtové nadpríjmy a na príjmovej strane rozpísali konkrétne vyššie daňové príjmy.

Prečítajte si tiež:
Heger a Remišová predstavili Program Slovensko pre nové eurofondy, ktorý nahradí šesť operačných programov (video)

„Na druhej strane, na výdavkovej, nebolo nič. Celých 1,5 miliardy ide do všeobecnej pokladničnej správy a jediné, čo bolo povedané, je 207 miliónov na dôchodky. Celých 1,3 miliardy je zasa bianco šek pre ministra financií. Takéto niečo my teda nevieme podporiť a ani sme to nepodporili,“ zdôvodnil rozhodnutie strany Viskupič.

Koalícia sa nedá odradiť

„Dnes zákony v parlamente prechádzali krížom krážom. Žiadna dohoda nie je, keby bola, tak to prejde,“ komentoval výsledok hlasovania poslanec Za ľudí Juraj Šeliga. Pre nich je balík protiinflačnej pomoci kľúčový.

„Ja verím, že premiér Heger zajtra na vláde schváli nové skrátené legislatívne konanie. Skúsime to znovu,“ pokračoval Šeliga.

Keď sa neschvália zmeny v štátnom rozpočte, nevedia podľa jeho slov poskytnúť viac peňazí na pomoc ľuďom. Podľa neho išlo zo strany SaS o politikárčenie v štýle „nepodporím štátny rozpočet, lebo Matovič“.

Viac k témam: energetická kríza, Inflácia na Slovensku, rusko-ukrajinský konflikt, Skrátené legislatívne konanie, Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – O budúcoročnom rozpočte sa nebude hlasovať v zrýchlenom konaní, podľa Viskupiča SaS takýto bianco šek pre Matoviča nikdy nepodporí © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Dostať sa k príspevkom na stravu pre ukrajinské deti bude o niečo jednoduchšie, vláda upravila podmienky pre ich získanie
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií