fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Auto môžu riadiť aj ľudia s chýbajúcou končatinou alebo ochrnutou časťou tela

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj zdravotne postihnutí môžu riadiť auto. 

“Hendikepovaní vodiči sú naozaj usilovní a pre získanie vodičského preukazu urobia maximum. Majú obrovskú motiváciu, lebo ten vytúžený vodičák im veľmi zjednoduší život,” povedal Karol Najdek. Vo svojej autoškole sa už päť rokov venuje aj výcviku vodičov s hendikepom.

Najdek priblížil, že v autoškole, ktorá má pobočky v Žiline, Čadci a Kysuckom Novom Meste, mali doteraz vo výcviku deväť hendikepovaných vodičov. Títo ľudia mali rôzne zdravotné znevýhodnenia, napríklad chýbajúcu končatinu, ochrnutú časť tela po mozgovej príhode, poruchu chrbtice či nemohli pohybovať nohami, takže potrebovali auto na ručné riadenie.

Zvoľte auto s automatickou prevodovkou

Inštruktor vo všeobecnosti odporúča hendikepovaným vodičom uprednostniť autá s automatickou prevodovkou. “Jazda je podstatne jednoduchšia a bezpečnejšia ako s manuálnou prevodovkou,” radí. Spôsobilosť na získanie vodičského preukazu musí podľa Najdeka u každého človeka určiť lekár. Na inštruktorovi ostáva, aby jeho odporúčania rešpektoval a zistil, či je človek prakticky schopný viesť motorové vozidlo.

Najdek vysvetlil, že s hendikepovaným uchádzačom vždy ešte pred kurzom zájde na cvičisko a tam sa ukáže, či má šancu naučiť sa všetky potrebné zručnosti. “Zatiaľ sme cúvli po obojstrannom dohovore len raz, ostatní boli úspešní, aj keď nie všetci na prvýkrát,”konštatoval.

Prečítajte si tiež:
#DressLikeAWoman: Fotokampaň, v ktorej ženy reagujú na Trumpove nároky

Pre Martina s detskou mozgovou obrnou je šoférovanie hobby

Dvadsiatnik Martin, ktorého na invalidný vozík pripútala detská mozgová obrna, hovorí, že vždy mal sen šoférovať auto. Obavy, či to zvládne, mali skôr jeho blízki. On však opisuje: “Je skvelý pocit sedieť za volantom a viesť vozidlo. Objavil som nové hobby.”

Cesta za získaním vodičského preukazu nebola podľa jeho slov jednoduchá. “Vedel som o tom, že auto sa dá prerobiť na ručné riadenie. V združení Svet mobility som sa dozvedel, že podľa zákona mám nárok na to, aby mi vodičský preukaz preplatil Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), hoci na miestnom ÚPSVaR sa najskôr tvárili, že o ničom takom nevedia. Samozrejme, o príspevku rozhodovala posudková komisia, takže mi to celé pripadalo ako večnosť,” zhrnul.

Martin neskôr absolvoval vodičský výcvik a skúšku pozostávajúcu zo štandardných častí – písomného testu, cvičiska a jazdy. Dnes je aj on držiteľom vodičského oprávnenia.

Zdroj: teraz.sk

Foto: ilustračné (freestockphotos.biz/Amanda Mills)

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií