fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Akademický týždeň: Máme pre teba 7 rád, ako ho správne využiť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Maturanti pozor! Akademický týždeň je za dverami. Ako ho správne využiť?

Maturanti majú posledný týždeň na zaplátanie svojich medzier vo vedomostiach. Každý, kto si tým už prešiel, vie, že je to hlavne stres a chaos. Človek nevie, čo sa má učiť skôr, čo je potrebnejšie, čo mu stačí iba zopakovať a čo sa má nanovo naučiť. Dôležité je, aby študent využil tento akademický týždeň čo najefektívnejšie. Dokonalý návod na učenie sa cez akademický týždeň neexistuje. Každý študent má svoj systém a vie, čo uňho funguje najviac. My vám prinášame zopár užitočných rád ako to zvládnuť.

O tohtoročných (2019) maturitných témach sme písali aj tu.

Pár faktov, ktoré by si mal už vedieť :

1. To, čo si sa za celé 4 roky nenaučil, nenaleješ do hlavy za 7 dní,
2. Akademický týždeň slúži iba na zopakovanie učiva,
3. Čím viac budeš stresovať, tým menej sa naučíš,
4. Najdôležitejší je systém,
5. Budeš potrebovať oveľa viac sebazaprenia a vykročenie zo zóny komfortu,

Plánuj

Túto fázu odporúčame predtým, než akademický týždeň vôbec začne, poprípade v pondelok akademického týždňa.
Predtým, ako sa začneš učiť, stanov si reálne hranice. Navrhni si reálny časový harmonogram, dokedy sa budeš učiť a čo konkrétne sa budeš učiť. Tento čas si rozdeľ na menšie časové úseky (45-60 minút).

Začni najťažším učivom

Zameraj sa na opakovanie najmä ťažších častí učiva, ktorým nie celkom rozumieš alebo sa ti horšie pamätajú. Fakty, údaje, čísla, dátumy a pod. si môžeš vypísať na papier, výkres alebo kartón a môžeš si to dať na dobre viditeľné miesto. Grafy, tabuľky, nákresy si môžeš polepiť po stenách, na stôl, na skriňu, všade tam, kde s tým budeš najviac v kontakte. Ľahšie sa ti to bude pamätať.

Prečítajte si tiež:
Dcéra sa s otcom nevidela 12 rokov, nakoniec s ním prišla o panenstvo!

Sústreď sa

Je dôležité, aby si sa na učebnú látku dostatočne sústredil, inak len plytváš časom. Je oveľa efektívnejšie, ak sa za 45 minút naučíš 1 celú maturitnú tému, akoby si mal za 30 minút len tak očami prebehnúť 3 maturitné témy. Ak na učenie potrebuješ úplne ticho, odstráň z izby všetko, čo ťa môže nejako rušiť. Ak sa ti fakty pamätajú lepšie, keď chodíš, prechádzaj sa po izbe hore-dole, resp. ak ťa park nebude rozptyľovať, vezmi knihu do ruky a choď sa prejsť do parku. Hlavne sa sústreď!

Dopraj si prestávku

Je vedecky dokázané, že človek sa vie sústrediť iba 45 minút, a preto by si mal do svojho časového harmonogramu po 45-minútovom učení zaradiť 10-minútovú prestávku a po štyroch 45 minútových úsekoch aspoň jednu veľkú 30-minútovú. Choď sa nadýchať čerstvého vzduchu, zacvič si, urob si kávu alebo čaj, osprchuj sa alebo zjedz jablko.

Jedlo a tekutiny sú veľmi dôležité

Ráno nezabudni na raňajky! Raňajky sú spúšťačom metabolizmu, zdrojom energie na celé dopoludnie a výborne ťa nakopnú do učenia. Dbaj na správny výber raňajok, lebo nezdravé raňajky ťa môžu priviesť k ospalosti, nesústredeniu a rýchlej vyčerpanosti.

Je veľmi dôležité, aby si sa pravidelne stravoval aj cez akademický týždeň. Do svojho časového harmonogramu zaraď čas na obed a večeru. Samozrejme, počas malých prestávok si dopraj jabĺčko, banán či zeleninový šalát.
Počas obeda a večere nečítaj, neuč sa. Nech je ten čas oddelený pre teba, pre regeneráciu tvojho tela, pre dodanie energie. Naplno si vychutnaj jedlo, avšak nech vieš odhadnúť, kedy máš dosť. Ak toho zješ naraz priveľa, tvoje telo bude musieť presunúť energiu na trávenie veľkého množstva potravy a ty sa budeš cítiť plný a zároveň vyčerpaný.

Prečítajte si tiež:
Prekvapivá zmena. Umelec prezliekol rozprávkové postavičky do outfitov celebrít. Takto vyzerajú

Dopraj si spánok

Spánok je veľmi dôležitý na regeneráciu tela. Naše telo si odpočinie a naberie dostatok energie na ďalší deň. Je preto nevyhnutné, aby si mal dobrý regeneračný spánok, t.j. 6-8 hodín. To ale neznamená, že pôjdeš spať o 5 ráno a vstaneš o 12 na obed. Choď spať najneskôr o polnoci a vstávaj o 7 ráno. Tvoje telo si tak odpočinie a ty získaš viac času na učenie počas dňa.

Zóna komfortu

Buďme úprimní, tento týždeň musíš prekonať seba samého. Sedieť nad knihami niekoľko hodín denne a ešte celý týždeň – to neznie lákavo. Avšak na to, aby si dokázal úspech, nič iné ti neostáva. Pri maturite zohráva obrovskú úlohu šťastie, či ti téma ,,sadne” alebo nie. V živote sa na šťastie veľmi nedá spoliehať, a preto je akademický týždeň pre teba veľkou výzvou.

Budeš robiť to, čo možno nemáš až tak rád. Na chvíľku sa musíš vzdať svojich záľub, koníčkov, času strávenému s priateľmi, obmedzíš vysedávanie na facebooku a možno objavíš nové skutočnosti. Zistíš, že sa v tebe skrýva viac potenciálu, ako si si myslel. Že sa dokážeš šikovne naučiť nové veci, možno objavíš nový spôsob učenia, ktorý je pre teba najefektívnejší.

Milí maturanti, prajeme vám veľa múdrosti, vynaliezavosti a bohatú slovnú zásobu pri zelenom stole.
Veľa šťastia!

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií