Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maturita 2019 pobúrila tisíce študentov. Proti testu zo slovenčiny vydali petíciu

Nie je maturita ako maturita. Ako skúška dospelosti vyzerala tento rok?

Žiaci stredných škôl sa 12. marca pasovali s maturitou zo slovenského jazyka a a literatúry. O deň neskôr si ich tiež počkala záverečná skúška z cudzieho jazyka – najviac študentov si vybralo angličtinu, po nej nasledovala nemčina, ruština, francúzština, španielčina a taliančina (z talianskeho jazyka podľa uvedeného zdroja maturoval len jeden jediný študent). Niektorí ešte tento týždeň, vo štvrtok 14. marca, absolvujú aj test z matematiky. Posledný deň v týždni bude ešte maturita z maďarského jazyka a literatúry.

Každoročne testy zhotovujú pracovníci Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania – NÚCEUM – a na ich adresu kolujú na internete od študentov mnohé nepekné vyjadrenia. Vo všeobecnosti sa šíri názor, že otázky sú skutočne nevhodne položené a irelevantné pre potrebu uplatniť sa v skutočnom živote.

Zdroj: unsplash.com

K negatívnym názorom sa prikláňajú i niektorí učitelia. Tohtoročná maturita podľa názoru verejnosti namiesto vedomostí preverila skôr to, ako sa žiaci dokážu (ne)nevyhnúť mnohým chytákom. Dokonca vyvolala obavy i u tých, ktorí budú maturovať o rok. Ak si trúfate zistiť, či by ste na skúške slovenského jazyka uspeli, test si môžete vyskúšať tu a zároveň sa pozrite na témy slohov, z ktorých si žiaci museli jednu vybrať.

Zdroj: facebook.com/Televízne noviny TV Markíza
Zdroj: facebook.com/Televízne noviny TV Markíza

Protest proti maturite 2019

Zdá sa, že maturita skutočne pobúrila mnohých ľudí, ktorí sa rozhodli svoj názor prejaviť aj inak. Na stránke Petície.com sa objavila petícia, ktorej cieľom je zrušiť tohtoročný test zo slovenského jazyka a literatúry. Pod petíciou sa už vyskytli viaceré trefné komentáre. Andrej Slezák z Levíc tvrdí: „Podpisujem, pretože test nepreveril naše vedomosti zo SJL. Ba naopak ukázal, aký dokáže byť človek zákerný.

Žiačka Gymnázia Komenského v Partizánskom Eva Kučerková, ktorá tieto maturity absolvovala, píše: „Oba slohy boli podľa mňa dosť jednoduché, aj na angličtinu, aj na slovenčinu. V angličtine sme mali napísať list priateľovi z Anglicka alebo z anglicky hovoriacej krajiny a vysvetliť mu, aké športové možnosti u nás nájde. Testy boli podľa môjho názoru oba náročné. Napríklad otázka ohľadom orla tatranského sa netýkala slovenčiny, ale skôr dejepisu.″

Zdroj titulnej foto: facebook.com/Obchodná akadémia Nevädzová 3

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií