fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako odstrániť fľaky a škvrny z oblečenia? TOTO je 10 osvedčených rád

Máte tip? napíšte nám mailom

Nepekných škvŕn na oblečení sa je občas veľmi ťažké zbaviť, zažerú sa do materiálu natoľko, že s nimi nepohne ani práčka. Na niektoré platí teplo, na iné zasa chlad. Máme pre vás 10 osvedčených rád, ako sa jednoducho zbavíte fľakov a škvŕn na oblečení. 

Ešte predtým, ako sa pustíte do čistenia, mali by ste vedieť, že prvou zásadou čistenia škvŕn – bez ohľadu na to, kde a od čoho sú – je rýchlosť. Ak nedáte škvrne dosť času, aby sa vsiakla do materiálu alebo uschla, máte polovicu práce za sebou. Stačí ihneď priložiť nejaký savý materiál, postačí papierovú vreckovku, obrúsok alebo pijak. Na škvrnu nie je dobré tlačiť ani ju intenzívne trieť. V niektorých prípadoch stačí použiť aj žehličku.

Zdroj: pexels.com

Fľaky a škvrny nebudú mať šancu:

  • Červené víno: Postihnuté miesto posypte soľou, poriadne vydrhnite v citrónovej šťave a na záver opláchnite. Rovnako postupujte aj v prípade krvi: Zaschnutú krv namočte a posoľte. Pri namáčaní môžete použiť aj biely ocot, bórax alebo trojpercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je však vhodný len pre biele a odolné materiály, pretože ich vybieli.
  • Ovocný džús: Škvrnu zalejte vodou, do ktorej nasypete soľ. Nechajte 15 minút pôsobiť. Naše staré mamy tiež mali overené podmaslie. Namočte oblečenie so škvrnami do horúceho podmaslia, nechajte pôsobiť a vyperte.
  • Make-up: Použite čistič na sklo a papierovú vreckovku.
  • Rúž: Škvŕn od rúžu sa zbavíte tak, že ušpinené miesto opláchnete vlažnou vodou, do ktorej primiešate trochu šampónu.
  • Zmrzlina: Pri zmrzline nepoužívajte na odstraňovanie škvŕn teplú vodu. Bielkovina obsiahnutá v mrazenom kréme by sa zrazila a fľak by nezmizol. Oblečenie radšej namočte do studenej vody, na škvrnu naneste prášok na pranie, nechajte pôsobiť a potom vyperte bežným spôsobom.
  • Tráva: Na poškodené miesto nalejte zriedenú citrónovú šťavu a opláchnite. V prípade, že škvrny poznačili napríklad rifľovinu, výborným pomocníkom vám bude zubná pasta, ktorou príslušné miesto potriete, necháte vysušiť a následne opláchnete.
  • Horčica: Fľak od horčice najlepšie odstránite, až keď zaschne. Stačí ho pokvapkať citrónovou šťavou a preprať. Môžete tiež naliať teplú vodu do lavóra, pridať jedlú sódu a oblečenie do nej namočte. Nechajte niekoľko hodín pôsobiť a potom vyperte.
  • Žuvačka: Zlepené oblečenie rovnako ako pri vosku vložte do mrazničky, zamrazte a potom len jednoducho odstráňte. Zlepený kúsok môžete tiež potierať kúskom ľadu. Žuvačku potom vydrite. Ak to nepostačí, posypte ju jedlou sódou a vlhkou špongiou odstráňte. Na žuvačku tiež môžete nakvapkať odlakovač na nechty. Nechajte pôsobiť, potom žuvačku vydrhnite kefkou a vyperte.
  • Laky na nechty: Na zasiahnuté miesto použite riedidlo, ktoré následne vypláchnete mydlovou vodou (v tomto prípade odporúčame postup najskôr vyskúšať na skrytej škvrne).
  • Guľôčkové pero: Ak sa vám podarilo popísať váš obľúbený odev, poškodené miesto len jednoducho nasprejujte lakom na vlasy a vysušte. Následne opláchnite zmesou octu a vody.

Skvelé účinky má aj jedlá sóda, prečítajte si, čo všetko ňou môžete vyčistiť. 

Zdroj: lepsiden.sk, dran.webnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií