fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako posilniť imunitu? Pomôže sauna, spánok aj smiech

Páve teraz je najdôležitejšia starostlivosť aj o našu imunitu. Poradíme vám, ako si ju môžete posilniť a pri tom si aj dobre oddýchnuť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohí ľudia v lekárňach vykupujú rúška, teplomery a tabletky od výmyslu sveta. V obchodoch zase zívajú prázdnotou regále s múkou či cestovinami, pričom tie so zeleninou či ovocím sú preplnené. Koronavírus zasiahol všetky európske krajiny a Slovensko nebolo výnimkou.

Aj napriek tomu, že vláda nariadila prísne bezpečnostné opatrenia a väčšinu času by sme mali tráviť doma, poradíme vám, ako by ste si mohli posilniť imunitu aj bez liekov a zbytočnej paniky.

Ako posilniť imunitu?

Okrem správneho stravovania má na posilňovanie imunity pozitívny vplyv aj dostatok spánku, otužovanie či optimizmus. Katarína Blažová z Poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave pripomenula, že pre odolnosť organizmu je rovnako potrebný aj šport.

“Je preukázané, že stres, hlavne dlhodobý, dokáže oslabiť imunitu, preto je dôležité, aby sme sa dokázali odreagovať, hoci len obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu. Ideálnou kombináciou je relax formou športu, pretože pravidelná pohybová aktivita trvajúca 30 až 40 minút, vykonávaná tri- až päťkrát v týždni, výrazne zvyšuje výkonnosť imunity,” uviedla.

Prečítajte si tiež:
HNUS! Peklo v Chorvátsku - turisti plávali vo výkaloch! Žene fekálie upchali šnorchel, skoro sa utopila!
spanok
Posilniť imunitu sa dá aj spánkom. Zdroj: sleepability.be

Rovnako dobrý vplyv na stav obranyschopnosti má podľa jej slov otužovanie a saunovanie. Ľudské telo tak podľa Blažovej lepšie zvládne prechody z vykúrenej miestnosti do chladného počasia a naopak. Saunovanie sa podľa jej slov odporúča raz do týždňa, ale vhodné je aj striedanie teplej a chladnej sprchy. Doplnila, že samozrejmosťou by malo byť vytvorenie priestoru na príjemne strávené chvíle s rodinou a priateľmi, kde by nemal chýbať smiech.

Koronavírus na Slovensku

Na Slovensku máme oficiálne potvrdených 21 prípadov. Ministerstvo vnútra posiela občanom SMS, kde ich upozorňuje na povinnú karanténu: „Upozornenie!!! Koronavírus: Ak ste prišli zo zahraničia, dodržujte povinnú 14-dňovú karanténu! Za nedodržanie je sankcia 1659 eur.“

Povinná 14-dňová karanténa platí pre každého, kto bol v uplynulých dňoch v zahraničí a kto sa z neho bude teraz vracať. Kto nemá pobyt na Slovensku alebo slovenský pas, cez hranice sa na územie Slovenska nedostane.

Snažíte sa počas týchto dní posilniť svoju imunitu?

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií