fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nedostatok čistiacich prostriedkov? Vyrobte si domáci antibakteriálny čistič

V momentálnej situácií, keď je nedostatok dezinfekčných čistiacich prostriedkov, je veľmi dôležité, aby ste domácnosť dôkladne čistili. Takto jednoducho si môžete vyrobiť svoj vlastný čistič. Stačia vám tieto domáce ingrediencie, z ktorých si dokážete vyrobiť svoj antibakteriálny čistič.

Máte tip? napíšte nám mailom

Domáce ingrediencie na skvelý ekologický čistič

Naše babičky boli veľmi múdre a poznali, akú veľkú silu majú bežné domáce ingrediencie, ktoré nájdete vo svojej kuchyni alebo komore. Ich spojenie vytvorí silný ekologický čistič, s ktorým umyjete domácnosť rovnako účinne ako tým z obchodu. Výhoda je ale ešte jedna – ušetríte aj svoju peňaženku a dodržíte Zero Waste.

Ocot je všemocný

Medzi najlepšie domáce ingrediencie na ekologický čistič patrí jednoznačne ocot. Hľadáte ten najjednoduchší recept? V tom prípade stačí zmiešať teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a naplniť do fľašky s rozprašovačom. Táto univerzálna zmes má silné antibakteriálne účinky, ale nie je škodlivá pre životné prostredie, môžete ho použiť na celú domácnosť. Vyhnite sa len drevu a mramoru. Jeho vôňa rýchlo vyprchá, nemusíte sa obávať. Môžete ním vyčistiť drez alebo varnú dosku, celú kúpeľňu, podlahy, práčku aj WC. Je vynikajúci na odstraňovanie vodného kameňa, preto sa používa aj na rýchlovarné kanvice a kúpeľne.

Zázračná sóda bikarbóna

Jedlú sódu má doma asi každý z nás a možno ani netuší, aký je to poklad. Využíva sa nielen ako vynikajúca kozmetická surovina, ale právom ju zaraďujeme medzi najlepšie domáce ingrediencie, z ktorých si pripravíte ekologický čistič. Výborný čistiaci prostriedok na toalety získate, keď zmiešate 1 hrnček sódy bikarbóny, hrnček octu a pridáte 10 kvapiek vonného oleja. Jedlú sódu môžete zmiešať aj s citrónovou šťavou a získate pastu, ktorou môžete čistiť rôzne povrchy. Na čistenie upchatého odtoku nasypte hrnček sódy do odpadu, zalejte to teplým octom a po 15 – 30 minútach ich opláchnite horúcou vodou.

Môže to byť zábava

Umývanie riadu je na dennom poriadku, a aj preto sa minie množstvo saponátov. Ekologický čistič na riad si vyrobíte z domácich ingrediencií ako kastílske alebo marseillské mydlo, ktoré nastrúhate a vložíte do teplej, ale nie vriacej vody. Pridať môžete jedlú sódu pre lepší čistiaci účinok, ocot alebo kyselinu citrónovú na zaistenie lesku. Takýto mydlový prostriedok môžete používať aj do umývačky riadu.  Kastílske alebo marseillské mydlo kúpite v obchodíkoch s prírodnou kozmetikou. Na čistenie nábytku vám postačí len olivový olej a citrónová šťava. Hrnček olivového oleja, pol hrnčeka šťavy a handrička postačia na to, aby bol nábytok krásny. Na čistenie a leštenie skla si tiež môžete vytvoriť vlastný prostriedok. Potrebovať budete ½ hrnčeka octu, ½ hrnčeka vody a 5 až 10 kvapiek vonného oleja.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj zerowasteslovakia odpady-portal
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií