fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Anastasia Kuzminová ukončila kariéru: Aké sú jej ďalšie plány?

Máte tip? napíšte nám mailom

Anastasia Kuzminová sa zapísala do histórie slovenského športu svojimi neuveriteľnými výkonmi. Stala sa totiž niekoľkonásobnou olympijskou víťazkou.

V Rusku Nasti neverili

Úspešná slovenská biatlonistka má ruské korene, narodila sa v meste Ťumeň na Sibíri. Pôvodne bola reprezentantkou Ruska, no po tom, ako sa jej narodilo prvé dieťa, sa jej domovská krajina otočila chrbtom. V tom čase v Rusku totiž verili, že žena, ktorá porodí a vychováva dieťa, nemôže byť ešte športovkyňou svetového formátu. Ohromne sa však zmýlili.

Príchod do Banskej Bystrice

Po sérií nepríjemných udalostí, ktoré Anastasiu v Rusku postretli, kedy sa jej tréneri otočili chrbtom, sa rozhodla, že je čas na zmenu. A k tej ju dohnala práve láska. Ešte v roku 2006 sa totiž zoznámila s Danielom Kuzminom, bývalým ruským a súčasným izraelským reprezentantom v behu na lyžiach. Nasledujúci rok sa vzali a zakrátko sa im narodil prvý syn Jelisej. Keď mal chlapček pol roka, mladá rodinka sa rozhodla opustiť Rusko a presťahovať sa do Banskej Bystrice. A tu sa Anastasii začalo dariť.

https://www.instagram.com/p/ByLPBDuoLGg/

Nebolo to ľahké

Anastasia Kuzminová prišla do cudzej krajiny, kde v tom čase pôsobil jej manžel. Na Slovensku nikoho nepoznala, učila sa jazyk a k tomu sa venovala dieťaťu. Postupne sa jej však podarilo vrátiť k svojej vášni – biatlonu. Od roku 2008 bola oficiálnou reprezentantkou Slovenskej republiky a robila nám dobré meno po celom svete.

Nekonečný rad významných úspechov

Na Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri vyhrala zlatú medailu v rýchlostných pretekoch na 7,5 km a striebornú medailu v stíhacích pretekoch na 10 km. Víťazstvo z rýchlostných pretekov následne obhájila na Zimných olympijských hrách 2014 v Soči. Na olympijských hrách v Pchjongjangu 2018 získala zlato v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km a dve striebra v stíhacích pretekoch na 10 km a vytrvalostných pretekoch na 15 km. V Pjongčchangu 2009 v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km získala striebro. V Chanty-Mansijsku 2011 v pretekoch šprintu na 7,5 km získala bronz. Do zbierky doplnila zlato v pretekoch šprintu na 7,5 km na konci svojej kariéry v Östersunde 2019, čím získala celkovú zbierku medailí z majstrovstiev sveta. V marci 2019, tesne pred koncom svojej kariéry, si splnila svoj posledný biatlonový sen – zastrieľala 4 nuly

https://www.instagram.com/p/Bu2DXf0nyS-/

Koniec kariéry, nový životný začiatok

Kuzminová hovorila o ukončení svojej kariéry už dlhší čas. V poslednom období totiž bojovala s viacerými zdravotnými problémami a okrem toho už nedokázala udržať pretekové tempo. Športovkyňa skrátka cítila, že už nepodáva maximálny výkon, a tak sa rozhodla. Hoci to nebolo ľahké a na tlačovej besede, kde čítala svoje oficiálne vyhlásenie si aj poplakala, ukončila Nasťa svoju aktívnu športovú kariéru raz a navždy. Podľa vlastných slov by sa teraz chcela venovať predovšetkým rodine, pretože na tú doteraz nemala toľko času, ako by si priala. Bude si hľadať svoje nové miesto a uplatnenie, nevylučuje ani trénerskú dráhu. Hoci bola rozlúčka s kariérou emotívna, bývalá reprezentantka Slovenska si uvedomuje, že tam kde jedna vec končí, začína niečo nové.

View this post on Instagram

Друзья! Пришло время подвести итоги моей подготовки к новому сезону 2019-2020. Прошло 6 месяцев после окончания одного из успешнейших сезонов в моей карьере, в котором удалось достичь важные для меня спортивные цели. Это дало мне уверенность, что я готова помочь женским эстафетам выступать на должном уровне в будущем сезоне, и продолжала тренироваться для того, чтобы таким образом смогла Вас порадовать ещё и этой зимой. Во время летней подготовки без проблем справлялась с тренировочной нагрузкой, а вот соревновательный темп переносила иначе, чем предполагала. Некоторые проблемы со здоровьем, которые проявлялись лишь иногда, теперь возвращались чаще. За последние пол года в моей жизни произошло много перемен. Очень надеялась, что новый этап в жизни пройду «безболезненно», но понимала, что не справляюсь с тем темпом «нормальной жизни» и постоянным желанием удерживать форму на должном уровне, для успешного участия с соревнованиях. Много обязанностей и мало времени для восстановления-не самое лучшее сочетание для максималистки, которая пыталась «прыгнуть выше своей головы» из лучших побуждений. Понимая то, что в таком состоянии, девчатам реально не смогу помочь, а наоборот, буду «якорем» в команде, отнимая у них драгоценные силы для индивидуальных гонок, решила взвесить все ЗА И ПРОТИВ. Сильно переживая то, что напрасно даровала надежду всем, кто на меня рассчитывал, всё же решила, что лучше это сделать сейчас, чем во время сезона. Чем скорее пройдёт смена поколений в этом случае, тем качественнее смогут подготовиться к будущей Олимпиаде. Это решение для меня одним из самых сложных с моей спортивной жизни, потому что пришло время поставить точку в моей спортивной карьере. Ухожу с глубоким чувством благодарности за всё то, что мне спорт дал, и за то, как Вы, дорогие любители биатлона, часто были моей главной мотивацией для достижения лучших результатов. Отдельное СПАСИБО моей семье за понимание, помощь и поддержку на протяжении стольких лет. СПАСИБО всем тем, кто был неотделимой частью моей спортивной истории и в России и в Словакии, всем тем кто поддерживал и верил в моменты взлётов и падений. Потому как спорт не без этого, и, навсегда будет в моём сердце.

A post shared by Anastasia Kuzmina (@nastja.kuzminova) on

Zdroj: wikipedia.org

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií