fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Anna Záborská nerozumie agende na úrade pre ochranu vierovyznania, mimovládka ju vyzvala na odchod

Spoveď podľa úradu patrí k slobode vierovyznania a je teda chránená Ústavou SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.7.2022 (Webnoviny.sk) – Splnomocnenkyňa pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia Anna Záborská nevytvorila nové právo na spoveď.

V reakcii na výzvu Inštitútu pre ľudské práva (IPĽ), ktorý Záborskú vyzval na odstúpenie, to uviedol Úrad splnomocnenca vlády SR pre slobodu vierovyznania a presvedčenia.

Záborská nerozumie svojej agende

Spoveď sa podľa úradu považuje za náboženský obrad, a teda spadá pod slobodu vierovyznania, ktorá je chránená Ústavou SR, ale aj Všeobecnou deklaráciou ľudských práv a inými medzinárodnými dokumentmi.

Výkon spovede je teda tiež chránený ústavou a k uplatňovaniu náboženskej slobody patrí aj právo nebyť pri tomto úkone rušený. Úrad splnomocnenca vlády SR pre slobodu vierovyznania a presvedčenia to uviedol v tlačovej správe.

IPĽ vyzval Záborskú na odstúpenie, pretože podľa jeho predstaviteľov nerozumie svojej agende a údajne si vymyslela právo na spoveď. Záborskú vyzval na odstúpenie po jej vyjadreniach k situácii na festivale Pohoda.

Organizátori podujatia podľa Záborskej nedostatočne chránili právo vyznávať vieru, ak vedeli, že bolo narúšané a nezasiahli proti tomu.

Splnomocnenkyňa vymýšľa nezmysli

Podľa riaditeľa IĽP Petra Weisenbachera si Záborská vymyslela právo na spoveď, ktoré neexistuje a vyzval ju k odstúpeniu, keďže podľa neho nepozná Ústavu SR a zahanbuje koncept ochrany slobody vierovyznania.

Prečítajte si tiež:
Časť Slovenska potrápia búrky, cez víkend platí výstraha pred vysokými teplotami

Za právne nezmyselné označila Záborskej vyjadrenia aj právnička IĽP Andrea Salibová, ktorá dodala, že ak niekto prenajme svoju nehnuteľnosť cirkvi na konanie náboženských obradov, prenajímateľ nie je povinný zabezpečovať priebeh týchto obradov.

Horúci kandidát na Homofóba roka

Na festivale Pohoda ponúkal možnosť pristúpiť k spovedi biskup Jozef Haľko, ktorý bol v minulosti nominovaný na cenu Homofób roka.

Na jeho prítomnosť IPĽ upozorňoval organizátorov už pred začiatkom festivalu a keď nereagovali, začal priamo oslovovať účinkujúcich, ktorí v minulosti prejavili podporu LGBTI ľuďom.

Za Haľkovo pôsobenie na Pohode sa napokon ospravedlnil aj organizátor festivalu Michal Kaščák. Rozhodnutie pozvať Haľka na Pohodu ale obhajoval v Denníku N tým, že ho považoval za zaujímavého človeka a priestor na festivale mu bol poskytnutý po dôkladnom zvážení a s predpokladom, že Haľkovi tak poskytnú priestor na diskusiu s predstaviteľmi menšín.

Viac k témam: Homofóbia, Vierovyznanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Anna Záborská nerozumie agende na úrade pre ochranu vierovyznania, mimovládka ju vyzvala na odchod © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Podnikateľ známy z kauzy „Slovenský Texas“ sa koncom septembra postaví pred súd, mal uplácať políciu a kriminalistov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií