Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Babské rady na nezaplatenie: TAKTO zatočíte s bolesťou po bodnutí hmyzu raz-dva

Či chceme, alebo nie, k letu patrí i mnoho záškodníkov vyzbrojených žihadlami, ktoré nám vedia znepríjemniť príjemné chvíle. Pichla vás osa, včela alebo sršeň? Poradíme vám, čo robiť, aby ste bodnutie hmyzom zvládli bez ťažkostí. 

Väčšina hmyzu na vás len tak nezaútočí, ide iba o obrannú reakciu.

Ako sa vyhnúť uštipnutiu?

  • Buďte opatrní pri bosom chodení po tráve.
  • Neoháňajte sa po ose, keď si príde pochutnať na vašej sladkej limonáde.
  • Pozor na zber kvetov a prezreté popadané ovocie. 
  • Nenoste oblečenie v jasných farieb.
  • Nepoužívajte pri výletoch do prírody parfumy, laky na vlasy, ale repelenty.
  • Používajte sieťky na okná.
  • Vyhnite sa piknikom v tráve.
  • Nezabúdajte na pokrývku hlavy.
  • Pozor na šport vonku pot priťahuje hmyz.
  • Pozor na kupovanie medu priamo od včelára.
  • Vyhýbajte sa oblastiam, kde sa hmyz vyskytuje vo väčších množstvách – stojaté vody, vysoká tráva a podobne.
  • Pozor na návštevy sadov a kvetinových záhonov.
Nápoje vždy prikrývajte a pri jedení a pití potravu pred vložením do úst aspoň jedným očkom skontrolujte. Zdroj: zena.pravda.sk

Ak vás predsa niečo uštiplo, ako prvé siahnite po studenom obklade. Lokálne pomôže i krém s obsahom látok, ktoré potláčajú svrbenie či alergické reakcie. 

V ďalšom kroku navštívte špajzu, v ktorej má každá gazdinka ocot. Obsahuje protizápalové zložky a vďaka svojej kyslosti pomáha vyrovnávať pH. Najúčinnejší je jablkový, pretože obsahuje viac liečivých enzýmov. Stačí pridať približne dva a pol pohára do horúceho kúpeľa. Úľava sa dostaví čoskoro. 

Ďalším pomocníkom z kuchyne je sóda bikarbóna v kombinácii s vodou. Je vhodná pri prekyslenej pokožke, pretože je mierne zásaditá. 

Zdroj: kamzakrasou.sk

Protizápalový účinok má aj citrón. Toto tropické ovocie účinne zabíja baktérie, ktoré dráždia poranené miesto. Zároveň je však aj veľmi agresívny, preto je vždy lepšie zriediť ho vodou. 

Účinná je aj soľ, najmä morská, ktorá odvádza vlhkosť a pomáha znižovať opuch, čím upokojuje podráždené nervy a bolesť slabne. Handričku jemne navlhčite, zabaľte do nej soľ a potom priložte na postihnuté miesto. Nechajte 30 minút pôsobiť.

Aloe vera a bazalka obsahujú látky s chladivým účinkom. Jednou z nich je gáfor, ktorý sa podobá mentolu. Stačí rozdrviť niekoľko listov bazalky či aloe, ktoré hneď pustia šťavu, a potrieť ňou postihnuté miesto. Rovnaké účinky má aj mentolová zubná pasta. 

Zdroj: tvojezdravie.sk

Rovnako nič nepokazíte bylinkami. Stavte na kamilky alebo mätu. Skvelým pomocníkom je aj skorocel, ktorý zmierni bolesť aj opuch. 

Vyskúšať môžete aj tieto „babské” recepty:

Levanduľový olej

Do zaváracieho pohára dáme čerstvé levanduľové kvety a zalejeme kvalitným olivovým olejom. Nádobu pevne uzavrieme a dáme na teplé tmavé miesto približne na týždeň odstáť. Potom olej precedíme, vylúhované kvety nahradíme čerstvými a zalejeme precedeným olejom. Opäť na týždeň odložíme, následne precedíme, dáme do tmavej sklenej fľaše a skladujeme v chladničke.

Olej sa zíde aj pri bolestiach kĺbov, reumatických bolestiach aje výborný do kúpeľa na upokojenie.

Zdroj: mediteka.sk

Nechtíková tinktúra a masť

Nechtík obyčajný obsahuje silicu, karotenoidy, saponíny, flavonoidy, sliz a ďalšie látky, ktoré liečia rany aj uštipnutia hmyzom. Miesto vpichu potierajte tinktúrou a na noc ju natrite hrubšou vrstvou nechtíkovej masti.

Komáre vám už viac nebudú piť krv! Vyrobte si doma tieto účinné prírodné repelenty.

Zdroj: asprezeny.pluska.sk, blog.mall.sk, benulekaren.sk, aktuality.sk, casprezeny.pluska.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií