Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čaputová na Sitne, Šefčovič u Zemana. Nedeľa kontrastov: Ako vyzeral posledný víkend pred voľbami?

Už túto sobotu, 30. marca, si zvolíme novú hlavu štátu. Pozrime sa na to, akú kampaň vedú kandidáti v posledných dňoch.

Do druhého kola prezidentských volieb posunuli voliči Zuzanu Čaputovú, ktorá získala 40,6 % hlasov. Spolu s ňou postúpil aj Maroš Šefčovič s necelými 19 %.

Čaputová usporiadala výstup na Sitno

Potenciálna prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnych sieťach pár dní vopred pozývala ľudí na spoločný výlet počas poslednej predvolebnej nedele. Išlo o výstup na Sitno, najvyšší vrch v Štiavnických vrchoch. Symbolicky uprostred Slovenska, blízko k obyčajným ľuďom.

Ako výlet okomentovala?

„Dnešný výstup na Sitno s ľuďmi bola pre mňa symbolická akcia. Už v prvých mesiacoch som prirovnala kampaň k výstupu na strmú horu. Teraz sme ako keby v posledných metroch výstupu. Symbolické je aj v tom, že človek si musí vedieť rozložiť sily, nesmie sa príliš zaťažovať, či vrchol dosiahne alebo nie. O to viac musí byť človek sústredený v závere na každý jeden krok, aby ho urobil správne, aby nespadol. Človek musí mať nádej, že vrchol dosiahne, ale byť aj slobodný, keď sa to nepodarí.“

Účasť bola pomerne vysoká, Čaputovú prišli podporiť mnohí. Zdroj: facebook.com/Zuzana Čaputová

Šefčovič u českého prezidenta

Maroš Šefčovič zvolil inú taktiku a o stretnutie požiadal nie potenciálnych voličov, ale rovno českého prezidenta Miloša Zemana.

Na sociálnu sieť pridal fotografiu z návštevy spolu s týmito slovami:

„Český prezident Miloš Zeman ma dnes prijal na Lánech, letnom sídle československých a českých prezidentov. Takmer dve hodiny v rozhovore s pánom prezidentom v legendárnej Masarykovej pracovni bol pre mňa zážitkom a veľkou poctou zároveň. Pán Miloš Zeman mi vyjadril silné slová podpory a poprial úspech v prezidentských voľbách. Teší ma jasné a zrozumiteľné posolstvo z jeho úst, že ma považuje za jediného garanta súdržnej a dobre fungujúcej V4. Sú to pre mňa veľmi povzbudivé a zároveň zaväzujúce slová, ktoré si nesmierne vážim.“

Maroš Šefčovič sa nesmierne teší z podpory českého prezidenta Zemana. Zdroj: facebook.com/Maroš Šefčovič

Koho podporujú známe osobnosti kultúrneho, spoločenského a politického života?

Vytvorili sme jednoduchú infografiku, znázorňujúcu známe osobnosti a ich podporu prezidentských kandidátov.

Čaputová vs. Šefčovič

Zuzanu Čaputovú budú voliť napríklad Andrej Kiska, Róbert Bezák, Matúš Vallo, Iveta Radičová, David Koller či Zuzana Fialová. Okrem toho sa na jej stranu prikláňajú Milan Lasica, Daniel Hevier, Milan Kňažko, raper Vec, Daniel Dangl. Odporúčajú ju voliť aj opozičné strany, podporu jej vyjadrila aj strana MOST-HÍD či OKS. 

Na stranu Maroša Šefčoviča sa, naopak, priklonili český prezident Miloš Zeman, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, europoslanec Eduard Kukan, takisto Monika Flašíková-Beňová aj súčasný predseda vlády Peter Pellegrini.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií