fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čas v prírode je dôležitý! Budete robiť ekologickejšie rozhodnutia

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnoho ľudí trávi čas v prírode so svojou rodinou, kde načerpá novú energiu a užije si pohyb na čerstvom vzduchu. Podľa jednej štúdie však vďaka tomu dokážeme robiť ekologickejšie rozhodnutia, ktoré naša planéta naozaj potrebuje.

 

Čas v prírode pre zdravie a psychickú pohodu

Možno ste ako deti milovali, keď ste mohli stráviť čas v prírode obklopení stromami, vôňou byliniek a spevom vtákov. Prechádzky po parku, lúke alebo lese majú na naše zdravie blahodarný vplyv. Prinášajú zlepšenie pamäte, menej stresu, odstránenie únavy, depresie i úzkosti i posilnenie imunitného systému. To však ešte stále nie je všetko. V časopise Environment International bola publikovaná štúdia, podľa ktorej má na nás strávený čas v prírode ešte ďalší pozitívny efekt. Čím viac je v našom živote príroda, tým viac rozmýšľame spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Štúdia poukázala na zaujímavé veci

Čas v prírode dokáže výrazne ovplyvniť správanie ľudí. Recyklácia, jazda na bicykli, nákup bio výrobkov a dobrovoľníctvo pri environmentálnych projektoch je len zlomkom toho, čo ekologicky zmýšľajúci ľudia robia. Tím vedcov z Európskeho centra pre životné prostredie a ľudské zdravie sa však bližšie pozrel na návyky 24 000 Britov. Zistili, že je jedno, kde ľudia žijú. Dôležitejšie je, že ak obľubujú prechádzky prírode, lese alebo na pláži, majú sklon životné prostredie chrániť a starať sa oň. Robia „zelené voľby“ a zaujíma ich, čo sa deje s našou planétou.

Prečítajte si tiež:
Do roku 2030 bude vo vodách 53 miliónov ton plastov
Čas v prírode je dôležitý! Budete robiť ekologickejšie rozhodnutia
pixabay.com

Je to aj v našich rukách

Ako zdôraznil hlavný autor štúdie, Dr. Ian Alcock, aj mestá chcú byť ekologickejšie, aby dokázali zvládnuť klimatické zmeny. Dôležitá je pre výsadba stromov a rozvoj parkov, ktoré znižujú mestské teplo. Výsledky štúdie naznačujú, že ekologizácia miest by mohla pomôcť znížiť škodlivé správanie, ktoré spôsobuje environmentálne problémy. Čas v prírode teda prináša omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohol zdať. Ľudia si vďaka tomu ľahšie uvedomia, že ju treba chrániť a starať sa o ňu. K láske a k úcte k životnému prostrediu treba viesť aj deti, ktoré sú budúcnosťou planéty a aj na nich bude záležať, či sa bude situácia bude zlepšovať.

príroda
pixabay.com

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/rakusko-nici-ladovec/

Zdroje: treehugger.com, štúdia

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií