Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Da Vinciho dielo v hodnote 450 miliónov dolárov sprevádzajú nejasnosti

Maľba zobrazujúca Ježiša Krista pomenovaná Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) stále nepozná ani dátum sprístupnenia verejnosti.

Vydražili ju za 450,3 milióna dolárov v novembri minulého roka na aukcii v New Yorku. Vyvolávacia cena bola 100 miliónov dolárov a aukcia samotná trvala asi 19 minút.

Majiteľom obrazu je saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, predtým ho vlastnil ruský multimilionár Dmitrij Rybolovlev, ktorý ho kúpil v roku 2013 za 127,5 milióna dolárov.

Dielo talianskeho renesančného maliara sa tak stalo vôbec najdrahším obrazom v histórii. Ježiš Kristus je na olejomaľbe oblečený v renesenčnom odeve. V ľavej ruke drží krištáľovú guľu a pravou znázorňuje požehnanie.

Avšak minulý mesiac bol Salvator Mundi premiestnený z newyorskej aukčnej siene Christie’s do Louvre Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Sprístupnenie naplánové na 18. september zrušili. A nevedno prečo. „Ďalšie informácie budú zverejnené neskôr,“ dodali.

Maľbu sprevádzajú aj ďalšie nejasnosti. Niektorí dokonca spochybňujú jeho originalitu alebo celkový stav. Portál Vice sa po rekordnej aukcii rozhodol zistiť, prečo je Da Vinciho Kristus najdrahším na svete.

„Fakt, že dielo nebolo tak dlho verejne sprístupnené, ľudí motivuje k tomu, aby ho videli. Ak by sa dostalo iba do rúk súkromného majiteľa, opäť by sme ho nemohli vidieť skutočne dlhý čas,“ hovorí v krátkej reportáži Vik Muniz, známy brazílsky maliar. Dodáva, že stačí krátky pohľad na maľbu, aby človek pochopil, že nikto nedokáže namaľovať obraz ako Leonardo.

Upozorňuje, že je raritou vidieť dokončené dielo slávneho renesančného maliara. Viaceré kúsky nedokončil. „Inšpiroval azda každého maliara od svojej smrti. Budoval v nás myšlienku byť nielen obyčajným maliarom-pozorovateľom. Da Vinci dal obrazu neuveriteľnú hĺbku, preto Krista vnímame na obraze ako človeka, ale aj ako zjavenie,“ hovorí Muniz. 

Obraz znovuobjavili pred trinástimi rokmi. Dovtedy sa predpokladalo, že je zničené. Reštauračné práce dokončili napokon až v roku 2010.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií