fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Daňová kauza Andruskóa sa nikam neposunula, dôvodom je jeho spoluobžalovaný

Naposledy sa v tomto prípade pojednávalo v máji, pričom predsedníčka senátu skonštatovala, že treba vypočuť ešte viacerých svedkov.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, na piatok vytýčené hlavné pojednávanie na Okresnom súde Bratislava V bolo zrušené z dôvodu ospravedlnenia spoluobžalovaného Jána M.

Dôvodom je jeho pozitivita na ochorenie COVID-19, o čom predložil súdu doklad. „Nový termín bude stanovený po konzultácii senátu,” doplnil hovorca.

Od mája pojednávanie nebolo

Naposledy sa v tomto prípade pojednávalo v máji, pričom predsedníčka senátu skonštatovala, že treba vypočuť ešte viacerých svedkov. Súd vtedy predvolal štyroch svedkov, pričom jeden z nich mal ochorenie COVID-19, a preto sa nemohol na pojednávaní zúčastniť.

Súd následne vo veci vytýčil postupne dva termíny pojednávaní v júni a septembri. Oba však boli zrušené pre práceneschopnosť účastníkov konania alebo člena senátu.

Krátenie daní a poistného

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó predtým nezúčastňoval, začiatkom tohto roku však prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov.

Prečítajte si tiež:
Festival Lovestream na Národnom futbalovom štadióne prinesie štátu milióny

Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Sprostredkovateľ Kuciakovej vraždy

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány tiež označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom SzabóomMiroslavom MarčekomAlenou Zsuzsová a podnikateľom Marianom Kočnerom.

Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Viac k témam: COVID-19, Daňová kauza, Daňový podvod, Súdy, Vražda Jána Kuciaka, Vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Daňová kauza Andruskóa sa nikam neposunula, dôvodom je jeho spoluobžalovaný © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Fico podal trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže. Viní policajtov NAKA, sudcov aj Mikulca (foto+video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií