fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dlhodobá predpoveď: Aká bude zima 2021/2022?

Jeseň je v plnom prúde a pomaly, ale isto sa blíži zima. Americká meteorologická spoločnosť Accuweather prišla s dlhodobou prognózou na nadchádzajúce zimné obdobie v Európe. Aká nás podľa nich čaká zima 2021/2022?

Máte tip? napíšte nám mailom

Meteorológovia z americkej meteorologickej služby AccuWeather pravidelne uverejňujú dlhodobé predpovede na každé ročné obdobie, a to v Amerike aj v Európe. Tentokrát uverejnili svoju prognózu pre zimu 2021/2022 v Európe.

Podľa tejto predpovede bude tohtoročnú zimu v Európe ovplyvňovať polárny vír a fenomén La Nina. La Nina prinesie do oblastí južnej Európy a Stredomoria najmä búrlivé a zrážkovo nadnormálne počasie, ktoré sa najviac prejaví v Španielsku a južnom Francúzsku.

Búrky môžu byť spojené aj násilnými javmi počasia ako napríklad silné a ničivé nárazy vetra, veľmi intenzívne dažde a následne hrozia aj rozsiahle povodne.

Na juhu Európy hrozia povodne

Povodne a zrážkovo nadpriemerné počasie počas zimy čaká aj Taliansko a balkánske štáty, pričom na druhej strane južné Portugalsko a juhozápadné Španielsko čaká túto zimu, naopak, veľmi pokojné počasie, čo môže byť skvelá správa pre niektoré kľúčové plodiny, ako je hrozno, pomaranče a olivy.

Očakáva sa, že teploty túto zimu vo väčšine južnej Európy zostanú približne na priemernej úrovni. Teploty v niektorých častiach Talianska, Grécka a na Balkáne sa môžu vyšplhať aj mierne nad priemerné hodnoty.

Prečítajte si tiež:
Černobyľ má pre turistov novinku: Otvorili neslávne známy štvrtý blok
Prognóza tohtoročnej zimy. Zdroj: Accuweather
Prognóza tohtoročnej zimy. Zdroj: Accuweather

V severnej a západnej Európe sa očakáva o niečo suchšie počasie s menším výskytom zrážkových a snehových udalostí, ale to neznamená, že sa tu zrážky neobjavia, len ich bude v priemere o niečo menej. Táto zima v žiadnej časti Európy nejaví známky veľkého sucha. Teploty v severnej a západnej Európe budú normálne až podnormálne.

Aká bude zima na Slovensku?

Zima v oblasti, do ktorej spadá aj Slovensko, bude podľa predpovede Accuweather mierne pod normálom, čo znamená, že teploty by počas zimy mohli byť u nás o niečo nižšie, čo napovedá, že zima bude v priemere o niečo chladnejšia, ako je dlhodobý normál.

Navyše ak sa zrážkové pole z Balkánu dostane nad oblasť strednej a východnej Európy, kde bude množstvo studeného vzduchu, povedie to k výraznejším zrážkam, ktoré môžu byť kvapalné alebo snehové, a to vo veľkej časti vnútrozemia východnej Európy.

Ak sa prognóza naplní, tak sa Slovensko môže tešiť, že bude mať o niečo viac snehu. Na druhej strane meteorológovia varujú, že sa môžu vyskytnúť aj ľadové búrky s nebezpečnými prejavmi počasia. Či sa ich prognóza od Accuweather naplní, ukáže čas.

Prečítajte si tiež:
5 najväčších Disney tajomstiev. Disneyho škandál a FBI!
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií