Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dnes okolo Zeme preletí asteroid. Bude veľmi blízko

Asteroid s názvom 2020 SW tesne minie našu Zem. Nad našimi hlavami preletí dnes okolo poludnia.

O niekoľko desiatok minút preletí okolo našej Zeme asteroid, ktorý dosahuje veľkosť menšieho autobusu či dodávky. K našej planéte sa dostane relatívne veľmi blízko, dokonca bližšie, než sú vzdialené niektoré satelity.

Asteroid 2020 SW bude od nás vzdialený menej ako 21 000 kilometrov, informuje NASA. Dosahuje veľkosť päť až desať metrov.

Objekt objavili iba pred pár dňami, a to 18. septembra. NASA vypočítala trajektórii tohto asteroidu a vylúčila akúkoľvek šancu na zrážku so Zemou.

NASA uviedla, že najbližšie k našej planéte bude dnes a potom bude pokračovať po svojej trajektórii okolo slnečnej sústavy. K Zemi sa opäť priblíži až v roku 2041, ale vtedy preletí vo väčšej vzdialenosti.

Nepredpokladá sa, že tento asteroid zasiahne Zem. V prípade, ak by k tomu teoreticky došlo, tak by explodoval v našej atmosfére.

„Existuje veľké množstvo maličkých asteroidov, ako je tento, a niekoľko z nich sa k našej planéte priblíži pomerne veľmi blízko, a to aj niekoľkokrát ročne,“ uviedol Paul Chodas, riaditeľ Centra pre štúdie objektov v blízkosti Zeme (CNEOS) v NASA.

To, že tento asteroid objavili len pred pár dňami, odborníci vysvetľujú tak, že môže za to ich menšia veľkosť a nižší jas. To sťažuje ich viditeľnosť a sú pozorované až vtedy, keď sú už blízko.

„Detekčné schopnosti prieskumov asteroidov NASA sa neustále zlepšujú a teraz už vieme nájsť asteroidy tejto veľkosti pár dní pred tým, ako sa priblížia k našej planéte,“ uviedol Chodas

 

Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií