fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najlepšie slovenské filmy za posledných 5 rokov

Hoci Slovensko určite nepatrí na vrchol ,čo sa filmovej tvorby týka, aj u nás sa nájde hneď niekoľko filmov, ktoré stojí za to vidieť. Toto sú najlepšie hodnotené slovenské filmy za posledných 5 rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

1. Afrika na Pionieri

Film Mareka Slobodníka by sme mohli zaradiť ku dokumentárnym alebo cestovateľským snímkam. Známy slovenský cestovateľ precestoval spolu s partiou kamarátov veľmi originálnym spôsobom množstvo krajín. Ako názov napovedá, ich dopravným prostriedkom bol tento raz Pioner. Zamrznutou Európou vás prenesú až do Afriky, kde ich čakalo 45 stupňové peklo v Sudáne, nekonečné púšte bez paliva, tlačenie motoriek do vysokých hôr v Etiópii, nádherné pláže Mozambiku, ale aj nebezpečný boj s maláriou, na ktorú v Afrike ročne umiera pol milióna ľudí. 5 cestovateľov, 5 mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na jedných z najhorších jednostopových motorových dopravných prostriedkoch. Na ČSFD je práve tento film za posledných päť rokov najlepšie hodnotený. Aktuálne má až 95%. 

2. Hrana

Dokument, ktorý mapuje krátku životnú dráhu mimoriadne nadaného hudobníka Mareka Brezovského. Ako absolvent konzervatória tento mladý klavirista prenikol do niekoľkých hudobných žánrov od vážnej hudby, cez punk-rock až po psychedelické skladby. Dokument je rozdelený na štyri časti, ktoré rozoberajú jeho hudobnú kariéru, milostné vzťahy, rodinný život a nakoniec aj priateľstvo. Film je zarámovaný hudobným vystúpením kapely Hrana, ktorá v bratislavskom klube MMC odohrala jeho najznámejšie skladby. Rozhodne jeden z najlepších slovenských filmových počinov posledných rokov, ktorý je zároveň generačnou výpoveďou o búrlivej porevolučnej dobe, kedy na Slovensku zúrila politická mafia. Hodnotenie na ČSFD je 86 %

Prečítajte si tiež:
Prikláňal sa skôr k nacizmu ako k Sovietskemu zväzu. Milovaný a zatracovaný Andrej Hlinka

3. 38 – Filmová pocta hokejovej legende

Jedinečný filmový projekt , ktorý mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru, ktorý zahynul 7. septembra 2011. Spolu s ďalšími hokejovými reprezentantmi zomrel pri havárii lietadla na trase z Jaroslavli do Minsku. Film poodhaľuje dôležité momenty z Demitrovej kariéry vrátane exkluzívnych materiálov z NHL. Jeden z našich najúspešnejších reprezentantov pritom v tom čase viac krát povedal, že je to jeho posledná sezóna v ruskej lige. Film získal na ČSFD 85%. 

4. Vábenie výšok

Slovenské horolezectvo prežívalo v 80. rokoch vrcholné obdobie, kedy národné výpravy „dobíjali” osemtisícové štíty. Niektoré z úspechov boli ale vykúpené ľudskými životmi. Hranica medzi víťazstvom a prehrou je, nielen v Himalájach, veľmi tenká. Režisér Pavol Barabáš mapuje slovenské himalájske dobrodružstvo s prihliadnutím k legendárnemu Ivanovi Gálfymu.

5. Sloboda pod nákladom

Aj piate miesto obsadil v hodnotení ČSFD film Pavla Barabáša. S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

Prečítajte si tiež:
Umučenie Krista: Aj toto sa odohralo v jednom z najsilnejších filmov všetkých čias

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj csfd.cz
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií