fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najlepšie slovenské filmy za posledných 5 rokov

Hoci Slovensko určite nepatrí na vrchol ,čo sa filmovej tvorby týka, aj u nás sa nájde hneď niekoľko filmov, ktoré stojí za to vidieť. Toto sú najlepšie hodnotené slovenské filmy za posledných 5 rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

1. Afrika na Pionieri

Film Mareka Slobodníka by sme mohli zaradiť ku dokumentárnym alebo cestovateľským snímkam. Známy slovenský cestovateľ precestoval spolu s partiou kamarátov veľmi originálnym spôsobom množstvo krajín. Ako názov napovedá, ich dopravným prostriedkom bol tento raz Pioner. Zamrznutou Európou vás prenesú až do Afriky, kde ich čakalo 45 stupňové peklo v Sudáne, nekonečné púšte bez paliva, tlačenie motoriek do vysokých hôr v Etiópii, nádherné pláže Mozambiku, ale aj nebezpečný boj s maláriou, na ktorú v Afrike ročne umiera pol milióna ľudí. 5 cestovateľov, 5 mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na jedných z najhorších jednostopových motorových dopravných prostriedkoch. Na ČSFD je práve tento film za posledných päť rokov najlepšie hodnotený. Aktuálne má až 95%. 

2. Hrana

Dokument, ktorý mapuje krátku životnú dráhu mimoriadne nadaného hudobníka Mareka Brezovského. Ako absolvent konzervatória tento mladý klavirista prenikol do niekoľkých hudobných žánrov od vážnej hudby, cez punk-rock až po psychedelické skladby. Dokument je rozdelený na štyri časti, ktoré rozoberajú jeho hudobnú kariéru, milostné vzťahy, rodinný život a nakoniec aj priateľstvo. Film je zarámovaný hudobným vystúpením kapely Hrana, ktorá v bratislavskom klube MMC odohrala jeho najznámejšie skladby. Rozhodne jeden z najlepších slovenských filmových počinov posledných rokov, ktorý je zároveň generačnou výpoveďou o búrlivej porevolučnej dobe, kedy na Slovensku zúrila politická mafia. Hodnotenie na ČSFD je 86 %

Prečítajte si tiež:
Kedy uvidíme očakávané Rýchlo a zbesilo 9 a 10? Poznáme dátumy premiér!

3. 38 – Filmová pocta hokejovej legende

Jedinečný filmový projekt , ktorý mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru, ktorý zahynul 7. septembra 2011. Spolu s ďalšími hokejovými reprezentantmi zomrel pri havárii lietadla na trase z Jaroslavli do Minsku. Film poodhaľuje dôležité momenty z Demitrovej kariéry vrátane exkluzívnych materiálov z NHL. Jeden z našich najúspešnejších reprezentantov pritom v tom čase viac krát povedal, že je to jeho posledná sezóna v ruskej lige. Film získal na ČSFD 85%. 

4. Vábenie výšok

Slovenské horolezectvo prežívalo v 80. rokoch vrcholné obdobie, kedy národné výpravy „dobíjali” osemtisícové štíty. Niektoré z úspechov boli ale vykúpené ľudskými životmi. Hranica medzi víťazstvom a prehrou je, nielen v Himalájach, veľmi tenká. Režisér Pavol Barabáš mapuje slovenské himalájske dobrodružstvo s prihliadnutím k legendárnemu Ivanovi Gálfymu.

5. Sloboda pod nákladom

Aj piate miesto obsadil v hodnotení ČSFD film Pavla Barabáša. S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

Prečítajte si tiež:
Dávam do toho veľa fantázie, musím sa umierňovať, hovorí Juraj Jakubisko na margo pokračovania kultovej Perinbaby

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj csfd.cz
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií