fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ježiš je gay: Netflix brazílsky kontroverzný film stiahol

Máte tip? napíšte nám mailom

Vianočný Netflix špeciál, ktorý vykreslil Ježiša ako gaya, mal byť provokáciou. Úspešne sa mu to aj podarilo. Politici a kazatelia označili film z brazílskej produkcie za rúhanie. Milióny ľudí podpísali petície, v ktorých požadujú, aby súd obvinil tvorcov zo spáchania trestného činu. Brazílsky sudca napokon nariadil, aby Netflix stiahol kontroverzný film s názvom „Prvé pokušenie Krista“.

Tvorcami kontroverzného filmu o Ježišovi-gayovi je skupina Porta dos Fundos, ktorá pochádza z Brazílie. Na Štedrý večer Netflix odvysielal film „Prvé pokušenie Krista“, za ktorý tvorcovia skončili na súde a ľudia podpisovali petície na jeho stiahnutie. „Dôsledky šírenia a vystavovania produkcie s veľkou pravdepodobnosťou spôsobia vážnejšie a nenapraviteľnejšie škody než jej pozastavenie,“ uviedol Benedicto Abicair, sudca v Riu de Janeiro.

Jeho rozhodnutie bolo reakciou na sťažnosť od konzervatívneho katolíckeho inštitútu v Riu, ktorý tvrdil, že film „napáda ochranu náboženskej slobody“. Vyobrazuje Ježiša ako idiota, Máriu ako podvodníčku a Ježiša ako „detského homosexuála“.

Nie je Netflix, ako Netflix

Nejde pritom o prvý prípad, keď Netflix čelil problémom v zámorí. Streamingový gigant sa rozširuje do celého sveta, často preto podlieha cenzúram a reguláciám, niekedy dokonca odstraňuje scény či celé epizódy. Dôvodom je snaha o neporušenie vládnych príkazov danej krajiny.

Prečítajte si tiež:
Japonský fotograf sa rozhodol ukázať ľuďom, že roztomilé mačky ovládajú viac bojových umení ako samotní ninjovia

Epizóda z roku 2018 zvaná „Patriotický akt s Hasanom Minhajom“, v ktorej komik analyzuje vzťahy Spojených štátov amerických so Saudskou Arábiou, bola stiahnutá v krajinách Blízkeho východu na základe žiadostí tamojších orgánov. V Indii sa spoločnosť Netflix dohodla, že nebude streamovať obsah, ktorý „úmyselne a nehanebne“ uráža národnú vlajku alebo náboženstvá. V Thajsku boli problémy kvôli ostrej reklame na nový seriál „Sex Education“.

zdroj: braziljournal.com

Ježiš nie je gay a vlna kritiky

„Prvé pokušenie Krista“ malo za cieľ posunúť hranice, ako to už filmy z produkcie Porta dos Fundos robia. Mnoho scén bolo skutočne kontroverzných. V jednej napríklad Mária fajčila marihuanu, Melchior najímal sexuálneho pracovníka a Ježiš priviedol domov očarujúceho mužského spoločníka menom Orlando. Opakovane pritom naznačil, že spolu spávajú.

Kritika na seba nenechala dlho čakať. Vyjadrili ju evanjelickí vodcovia, delegáti v národnom zhromaždení, biskupi v Texase a dokonca aj syn brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorého otec sa kedysi nazýval „hrdým homofóbom“. Jediný, kto sa k situácii nevyjadril, je Netflix. „Úroveň neúcty, agresie a pohŕdania vierou vo filme je nevýslovná,“ vyjadrilo sa Centrum pre kultúru a vieru Dona Bosca.

Prečítajte si tiež:
FOTO: Celebrity, ktoré sa nehanbili a odhalili svoje abnormality a "defekty". Sú na ne právom pyšné!

Vyhrotenie konfliktu

Skupina Brazílčanov uchopila problém do vlastných rúk. Na Štedrý deň neskoro v noci hodili do kancelárie producentov Porta dos Fundos benzínové bomby. Našťastie sa nikto nezranil. Skupina nahrala aj video, v ktorom vodca zmeneným hlasom tvrdí, že „bránia všetkých Brazílčanov proti rúhajúcemu sa, buržoáznemu a anti-patriotickému postoju“ tvorcov. Označil ich za „militantných marxistov“.

Sudca Abicair napísal, že prípad je „jasným konfliktom“ medzi dvoma ústavnými princípmi. Právo na umelecké vyjadrenie a slobodu prejavu stojí proti slobode náboženského vyznania a ochranou cirkvi a liturgie. Zdá sa, že zvíťazila ochrana cirkvi. „Je to vhodnejšie a prospešnejšie nielen pre kresťanské spoločenstvo, ale aj pre prevažnú časť brazílskej spoločnosti,“ vysvetlil Abicair.

Doposiaľ nie je jasné, čo bude ďalej. Neflix, každopádne, vyhovel vládnym požiadavkám a film odstránil.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií