Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Môže obnoviteľná energia pomôcť v boji proti rastúcim nákladom na energie?

Obnoviteľné zdroje energie sú čoraz populárnejšie, pretože čoraz viac ľudí sa odvracia od konvenčných zdrojov. Ich využívanie v rokoch 2010 až 2020 zvýšilo o 42 %. Pomáha znižovať využívanie fosílnych palív, ktoré prispievajú k emisiám skleníkových plynov. Popri environmentálnych výhodách môže znížiť aj náklady.

Tu je niekoľko spôsobov, ako môže solárna a veterná energia znížiť výdavky na energiu.

Obnoviteľná energia má nižšie prevádzkové náklady

Obnoviteľná energia, napríklad veterná je bezplatná – takže nemusíte platiť za palivo na napájanie zariadení. Aj prevádzkové technológie sú cenovo dostupnejšie. Napríklad náklady na inštaláciu solárneho panelu klesli od roku 1998 o 70 %.

Okrem toho je technológia obnoviteľných zdrojov jednoduchšia na údržbu. Mnohé si vyžadujú len čistenie niekoľkokrát ročne. Solárne panely majú tiež menej pohyblivých častí a na ich prevádzku sa nepoužívajú horľavé zdroje. Menej údržby znamená, že elektrárne sa pri prevádzke spoliehajú na menej ľudí, čo znižuje náklady na pracovnú silu.

Ceny klesajú

Obnoviteľná energia sa stáva cenovo výhodnejším zdrojom ako uhlie. V rokoch 2010 – 2019 klesla cena solárnej energie o 82 % a cena veternej energie na pevnine o 40 %. K zníženiu nákladov prispieva rastúci dopyt a technologický pokrok. Neistota na trhu však znamená, že ceny uhlia rastú. Priemerná predajná cena uhlia sa pohybuje okolo 50,05 USD v závislosti od jeho druhu.

Fosílne palivá závisia od globálneho trhu

Ceny palív sa môžu meniť na základe zmien v politike a výrobe. Prezidenti môžu zvýšiť náklady, aby presadili rozšírenie fosílnych palív. Ďalšou príčinou vyšších cien môže byť zrušenie ropovodu Keystone XL, ktorým sa mala prepravovať ropa z kanadských bitúmenových pieskov do Nebrasky. Prezident Biden zastavil výstavbu, aby pomohol chrániť životné prostredie, ale mohol zvýšiť efektívnosť dopravy a znížiť ceny.

Čistá energia je predvídateľnejšia

Obnoviteľná energia sa môže zdať nepredvídateľná, pretože je závislá od počasia. Vďaka svojej konštrukcii je však spoľahlivá a odolná. Väčšina systémov je napríklad rozložená na veľkých geografických územiach. Okrem toho sa skladajú z množstva jednotlivých častí, napríklad z viacerých turbín. Tým sa zabezpečí, že celý systém nezlyhá počas nepriaznivého počasia.

Na druhej strane, fosílne palivá sú na nepriaznivé počasie zraniteľnejšie. Extrémne teplo alebo chlad a silné hurikány môžu systémy poškodiť. Arktický studený front znížil produkciu zemného plynu v Texase na polovicu a vyradil z prevádzky 357 elektrární. S pokračujúcou zmenou klímy budú systémy využívajúce neobnoviteľnú energiu menej efektívne.

Zvyšuje sa počet inovatívnych technológií

Technológie sa zlepšujú, pretože obnoviteľné zdroje energie sa v spoločnosti čoraz viac prispôsobujú, čo pomáha znižovať prevádzkové náklady. Napríklad veterné turbíny sa teraz stavajú s vyššími vežami a dlhšími lopatkami. Takto môžu zvýšiť množstvo vyrobenej elektrickej energie na jednu turbínu.

Okrem toho drony a termokamery kontrolujú, či nedošlo k poškodeniu alebo akýmkoľvek vnútorným abnormalitám. Niektoré spoločnosti poskytujú nové solárne technológie, ktoré pomáhajú verejným a súkromným školám.

Obnoviteľná energia je spojená s daňovými stimulmi a dotáciami

Daňové stimuly môžu pomôcť znížiť vyššie počiatočné náklady. Vláda ponúka mnoho úľav pre oprávnené energetické projekty.

Zelená energia môže znížiť domáce výdavky

Obnoviteľné zdroje energie, ako napríklad solárna energia, môžu znížiť vaše mesačné účty. Solárna energia znižuje vašu potrebu elektrickej energie a počas svojho života môžete ušetriť až 10 000 až 24 000 eur. Navyše prechod na čistú energiu môže zvýšiť hodnotu vášho domu. Tí, ktorí naďalej využívajú fosílne palivá, môžu z dlhodobého hľadiska stále profitovať, pretože s menším počtom ľudí, ktorí sa spoliehajú na fosílne palivá, môžu ceny plynu klesnúť.

Ako môže obnoviteľná energia priniesť úspory energie

Prechod na obnoviteľné zdroje energie je dôležitý pre planétu, ale môže znížiť aj výdavky. Vďaka nižším prevádzkovým nákladom a novým technológiám je solárna energia dostupnejšia. Preto je čas začať uvažovať o rozšírení výroby čistej energie.

Zdroj emagazine
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií