fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Náš svet sa rýchlo mení: Ľadovec Sólheimajökull sa môže úplne roztopiť

Máte tip? napíšte nám mailom

Globálne otepľovanie veľmi výrazným spôsobom mení vzhľad našej planéty. To, čo poznáme dnes, už o pár rokov nemusí existovať. Ľadovec Sólheimajökull tiež čelí hrozbe zániku.

Ľadovec Sólheimajökull je atrakciou Islandu

Island je známy tým, že tu nájdete jedinečné prírodné úkazy. Je krajinou kontrastov, nájdete tu horúce pramene, gejzíry i ľadovce. Ale práve ľadovce sú ohrozené najviac a otepľovanie planéty ohrozuje ich existenciu. Väčšina naozaj mrazivých výletov v zimnom období je na ľadovec Sólheimajökull. Ak sa rozhodnete navštíviť toto dychberúce miesto aj pri slnečnom a jasnom dni, nezabudnite na niekoľko vrstiev oblečenia. Niektorí odborníci si myslia, že o pár rokov sa už na ľadovec nedostanete, lebo veľmi rýchlo z neho ubúda. Topiace sa ľadovce vytvárajú ľadovcové zátoky i nové vodopády.

Učiteľ vzal svojich žiakov na kontrolu škôd

Profesor na dôchodku Jon Stefansson sa podujal na to, aby študentom gymnázia každoročne ukázal zmeny na Islande.  Bráva ich na ľadovec Sólheimajökull, kde pozorujú zmeny v jeho veľkosti.  Podľa meraní študentov ľadovec každoročne ustupuje. Nad chodníkom vedúcim k čelu ľadovca je umiestnená ceduľa s číslami 24,50  a 110. Poukazuje na úbytok ľadovca v metroch. Tento rok ľadovec ustúpil o 11 metrov a okrem neho je v ohrození ďalších štyristo ľadovcov. Ľadovec Okjökullu bol prvý, ktorý sa v roku 2014 roztopil kvôli globálnemu otepľovaniu. Ľadovce sa zmenšujú na celom svete a je len malou útechou, že sú vraj ešte stále väčšie, ako boli v čase pred malou dobou ľadovou. Žiaľ, je len veľmi malá šanca, že tento trend sa zmení a ľadovce sa nezmenšia.

Prečítajte si tiež:
Mladý pár radí všetkým, aby dodržiavali toto JEDNO PRAVIDLO pre šťastný a zdravý vzťah

https://www.instagram.com/p/B085SdnAbtw/

Topenie ľadovcov mení celú krajinu

Netrvalo ani desať rokov a čelo ľadovca ustúpilo o 380 metrov. Je to nezvratný dôkaz toho, čo vedci tvrdia už dlhú dobu – naša zem sa otepľuje a je len otázkou času, kedy to bude mať desivé dôsledky. Island patrí medzi nádherné krajiny, ktoré lákajú turistov práve na ľadovce. Navštevujú ich desaťtisíce ľudí ročne. Ich topenie mení vzhľad celej krajiny a vytvárajú sa pod nimi jazerá. Ľadovec Sólheimajökull je dlhý desať a široký dva kilometre. Je súčasťou štvrtého najväčšieho ľadovca Islandu a nám ostáva dúfať, že zlý stav sa ešte podarí odvrátiť. Bola by veľká škoda, aby sme prichádzali o toľkú prírodnú krásu.

Prečítajte si tiež:

Rakúsko sa rozhodlo zničiť ľadovec, aby na ňom mohli vystavať lyžiarske stredisko

Zdroj: blog.sme.sk  pelipecky.sk  dennikn.sk  topky.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií