Dokážu psy rozpoznať smrť? Prečo niekedy čakajú pri hrobe na svojho majiteľa?

Dokážu psy rozpoznať smrť? Prečo niekedy čakajú pri hrobe na svojho majiteľa?

Niekedy človeku pomôže prekonať smútok zo straty blízkej osoby domáci miláčik, častokrát pes. Zamyslel si sa však niekedy, ako vnímajú stratu svojich pánov psy?

Psy na smrť reagujú rôzne, existuje množstvo srdcervúcich, ale i bizarných príkladov. Medzi najdojemnejší príklad rozhodne patrí psík menom Hawkeye, čierny labradorský retriever, ktorý smutne ležal pri rakve svojho majiteľa – vojaka Jona Tumilsona počas celého trvania pohrebu, ktorý sa konal v roku 2011.


Ďalší pes, ktorý sa volal Hachiko, zas pobláznil celé Japonsko, keď sa v roku 1930 začal denne objavovať na vlakovej stanici, kde márne čakal na svojho majiteľa. Hoc sa jeho pán neobjavoval, Hachiko chodil na stanicu čakať každý deň svojho života.

Toto sú len 2 príklady toho, ako psy trúchlia za svojím pánom, no existuje nespočetné množstvo prípadov psíkov čakajúcich na svojho majiteľa.

Hawkeye
Hachiko

Dokážu psy pochopiť smrť?

Profesor psychológie z University of British Columbia, Stanley Coren, povedal pre portál IFLScience, že výskumy na ich univerzite sa snažia dokázať, že psy majú mozog podobný dieťaťu vo veku 2-3 rokov. Tiež tvrdí, že hoc je pes najlepším priateľom človeka a dokáže vycítiť jeho bolesť, smútok či dokonca depresiu, no pravdepodobne mu chýba inteligencia, aby dokázal pochopiť, že smrť je trvalá. Toto tvrdenie podložil faktom, že deti do 5 rokov nemajú o smrti jasnú predstavu a nechápu, že je nezvratná.

To ale neznamená, že psy sú hlúpe, práve naopak – čoraz viac výskumov ukazuje, že sú to emocionálne zložité zvieratá s vysokou mierou sociálnej inteligencie. Nedávna štúdia tiež dokázala, že psy sú schopné porozumieť ľudskej slovnej zásobe a dokonca podľa tónu hlasu vedia dešifrovať, čo od nich človek žiada. Ide o sociálnu intuíciu, ktorá umožňuje psom vytvoriť si s ľuďmi veľmi blízky vzťah.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Milujete psov? Tieto fotografie, na ktorých sú štvornohí miláčikovia v milých situáciách, musíte vidieť

Coren však trvá na tom, že schopnosť pochopiť abstraktné pojmy akými je konečnosť a smrť môže súvisieť s počtom očných zubov a je obmedzená len na ľudí a len veľmi malého počtu kognitívnych zvierat. Medzi tie patria napríklad slony a niektoré primáty. „Psy sú veľmi spoločenské zvieratá a stratu jedinca, ktorý je im blízky, si uvedomujú. Nedokážu však pochopiť, že ich majiteľ je preč navždy,“ povedal univerzitný psychológ.

Príklady, ktoré sme si predstavili na začiatku, čiže smútok Hawkeyea a Hachika, ale i mnohých ďalších, ktorí čakajú na svojich mŕtvych majiteľov, Coren hodnotí viac ako čakanie na návrat ich pána než ako prejav smútku.

Pokračovanie na ďalšej strane

Google+ Linkedin

Written By :

„Najväčším šťastím človeka je žiť pre to, za čo by bol ochotný zomrieť.“ - Honore De Balzac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*