fbpx
Ed Sheeran čelí žalobe! Spevák údajne ukradol melódiu staršej skladbe a hrozí mu mastná pokuta

Ed Sheeran čelí žalobe! Spevák údajne ukradol melódiu staršej skladbe a hrozí mu mastná pokuta

Ryšavý hudobný boh, Ed Sheeran, ktorý je známy tým, že si svoje skladby skladá sám, čelí obvineniu z plagiátorstva…

Anglický spevák, textár a hudobník Ed Sheeran je na scéne už nejaký ten čas, no najväčšiu slávu zažíva približne posledný rok a pol. Jeho hity počuť odvšadiaľ a niet divu, nakoľko tohto ryšavca možno považovať za jedného zo súčasných hudobných bohov.

Ed ešte v roku 2014 prišiel s megahitom Thinking Out Loud, ktorý sa dodnes teší veľkej obľube a na YouTube má viac než 2,3 miliardy zhliadnutí. Spevák vďaka tejto skladbe získal v roku 2016 aj cenu Grammy za pieseň roka i za najlepšie popové sólo vystúpenie. Práve táto pieseň ho však dostala aj do problémov.

Ešte v roku 2016 sa objavila žaloba, ktorá Sheerana obviňuje z toho, že melódia skladby Thinking Out Loud je takmer identická s melódiou piesne Let´s get it on od speváka Marvina Gayea. Edov hit má podľa obvinenia aj rovnaký rytmus a bubny. Brit je však známy aj tým, že si svoje skladby tvorí sám a tak žalobu odmieta. Dokonca ani odborníci sa nevedia zhodnúť na tom, či sa jedná o vykradnutie staršej pesničky alebo nie.

Hudobný spor opäť ožil v júni tohto roku, kedy bola na súd opäť doručená žaloba týkajúca sa tohto problému. Informácie o tom priniesol portál TMZ. Podľa neho je v oboch piesňach rovnaká melódia, rytmus, tempo i rovnaký základ. Žalobu podala spoločnosť Structured Asset Sales, ktorá vlastní časti licencie na Gayeovu pieseň.

Ak by súd rozhodol, že v prospech spoločnosti, Ed Sheeran by musel zaplatiť pokutu vo výške 100 miliónov dolárov. Britský spevák sa k tejto kauze nevyjadruje.

Vypočujte si obe skladby a podeľte sa s nami v komentároch o svoj názor, či podľa vás Ed Sheeren “vykradol” Gayeovu pieseň alebo nie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Kvalitné electro sa na československej scéne len tak nevidí. Mladý "Noize" však kladie laťku vysoko

 

 

 

Zdroj: https://www.huffingtonpost.com/entry/ed-sheeran-sued-for-allegedly-ripping-off-marvin-gayes-lets-get-it-on_us_5b34f129e4b0cb5605203fcf?utm_source=main_fb&ncid=fcbklnkushpmg00000063&utm_medium=facebook&utm_campaign=hp_fb_pages&guccounter=1

Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.