fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Estónsko bude mať po prezidentke ženu aj na čele vlády a do parlamentu zasadne rekordný počet žien. Viac než štvrtina volila elektronicky

Máte tip? napíšte nám mailom

Keď sa Kaja Kallasová ujme premiérskej funkcie, Estónsko sa stane prvou krajinou na svete s dvomi hlavnými ženskými predstaviteľkami štátu. Vyše štvrtina voličov využila v parlamentných voľbách aj možnosť online hlasovania.

Kersti Kaljulaidová (46) sa stala prezidentkou 3. októbra 2016 a vôbec prvou ženskou hlavou štátu v dejinách tejto pobaltskej krajiny. 

Líderka estónskych reformistov, Kaja Kallasová, teraz začala rokovať o veľkej koalícii. Podľa vyhlásenia Kallasovej, ktorá môže obsadiť premiérske kreslo ako prvá žena v dejinách krajiny.

V Estónsku, ktorú považujú za najdigitalizovanejšiu krajinu sveta, volí elektronicky viac žien ako mužov. Kallasová sa pravdepodobne stane vôbec prvou premiérkou v Baltických krajinách. Do estónskeho parlamentu zasadne aj rekordný počet žien, teda 29.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218561684376160&set=a.10201275642755923&type=3&theater

Hlasovať vo voľbách mohlo takmer 900 000 oprávnených voličov, z ktorých viac než štvrtina využila možnosť odovzdať hlas vopred elektronicky. Práve Estónsko je priekopníkom internetového hlasovania, ktoré ako prvá európska krajina po prvý raz využilo pri voľbách v roku 2005.

Len nedávno sme písali o tom, že Robert Mistrík odstúpil v prospech Zuzany Čaputovej, Podľa najnovších prieskumov sú šance Čaputovej vysoké a môže sa stať vôbec prvou prezidentkou našej krajiny. Voľby sa uskutočnia 16. marca 2019.

Prečítajte si tiež:
Ako by mal vyzerať Váš jedálniček popri cvičení?

Zdroj: euroactiv.sk., aktuality.sk, euro.cz, tvnoviny.sk

Zdroj titulnej foto: Twitter/Aaron Farrugia

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií