fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Eurokomisia podporí vyšetrovacie kapacity Medzinárodného trestného súdu miliónmi eur, prioritou sú zločiny na Ukrajine

Únia chce postaviť ruských predstaviteľov pred spravodlivosť za hrubé porušenia medzinárodného práva a medzinárodného humanitárneho práva.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.6.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v stredu v rámci Nástroja zahraničnej politiky spustila nový projekt v hodnote 7,25 milióna eur na podporu vyšetrovacích kapacít Medzinárodného trestného súdu (ICC). EK o tom informuje na svojej webstránke.

Projekt, ktorý počas návštevy Kyjeva ohlásil šéf európskej diplomacie Josep Borrell, je súčasťou snáh Európskej únie (EÚ) v globálnom boji proti beztrestnosti medzinárodných zločinov.

Hrubé porušovanie práva na Ukrajine

V prvom rade však pomôže ICC rozšíriť vyšetrovacie kapacity, aby dokázal reagovať na pokračujúce vyšetrovanie vojnových zločinov páchaných Ruskom na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Európska únia je odhodlaná postaviť ruských predstaviteľov pred spravodlivosť za hrubé porušenia medzinárodného práva a medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine a bude aj naďalej podporovať vyšetrovania spustené ICC v krajine.

Zločiny musia byť potrestané

„Zločiny spáchané počas ruskej okupácie nesmú zostať nepotrestané. Vyšetrovania Medzinárodného trestného súdu sú kľúčové na zabezpečenie zodpovednosti a spravodlivosti za ohavné zločiny spáchané na Ukrajine,“ skonštatoval Borrell.

„Jedna vec je jasná – na to, aby tí, čo nesú zodpovednosť za zverstvá spáchané na Ukrajine, čelili spravodlivosti, je nevyhnutná celosvetová reakcia. Úzko spolupracujeme s Medzinárodným trestným súdom, aby sme zabezpečili, že páchatelia vojnových zločinov nezostanú nepotrestaní,“ dodal komisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina má naďalej od Macrona sľúbenú silnú podporu

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurokomisia podporí vyšetrovacie kapacity Medzinárodného trestného súdu miliónmi eur, prioritou sú zločiny na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií