fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Eurokomisia prisľúbila Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, 18 miliardový balíček má pokryť časť štátneho deficitu krajiny

Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil rozpočet na budúci rok s rekordným deficitom 38 miliárd dolárov.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.11.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) chce Ukrajine v roku 2023 poskytovať mesačne balík až 1,5 miliardy eur. Ako referuje web Kyiv Independent, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v nedeľu povedala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že táto podpora prispeje k pokrytiu potrieb Ukrajiny v roku 2023.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Deficit dosiahne rekord

Balíček v celkovej výške až 18 miliárd eur má pokryť časť štátneho deficitu krajiny. „Podpora vo forme vysoko zvýhodnených dlhodobých pôžičiek s pokrytím úrokových nákladov by tiež prispela k podpore reforiem Ukrajiny a jej cesty k členstvu v EÚ,“ uvádza sa vo vyhlásení EK.

Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil rozpočet na budúci rok s rekordným deficitom 38 miliárd dolárov. Očakáva sa, že výdavky Ukrajiny budú v roku 2023 dvojnásobné v porovnaní s príjmami.

Tvorba bezpečného vankúša

„Vojna je drahá. Veľmi drahá,“ povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Dodal, že cieľom Ukrajiny je získať každý mesiac miliardu dolárov od Európskej únie a 1,5 miliardy dolárov od USA, čo by pomohlo pokryť deficit a vytvoriť „bezpečnostný vankúš“.

Von der Leyenová v septembrovom rozhovore pre Kyiv Independent povedala, že úplné pokrytie rozpočtového deficitu Ukrajiny „bude ťažké, ale je to, samozrejme, uskutočniteľné“.

Viac k témam: Finančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurokomisia prisľúbila Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc, 18 miliardový balíček má pokryť časť štátneho deficitu krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Rusko na Ukrajine pravdepodobne čelí veľkému nedostatku bojovej pechoty
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií