fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fico spája referendum o predčasných voľbách s voľbami do samosprávy, ušetrili by sa peniaze a urýchlil odchod „zloby“

Ústavný súd vlani rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.5.2022 (Webnoviny.sk) – Referendum o predčasných voľbách by sa mohlo konať v ten istý deň ako komunálne a regionálne voľby. Ušetrili by sme obrovské množstvo peňazí, ale najmä by sme urýchlili odchod vládnej neschopnosti a zloby.

Vyhlásil to predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

Predstavia jedinú otázku

„Vieme, že zorganizovať referendum o predčasných voľbách pri prezidentke Čaputovej, ktorá je súčasťou vládnej koalície, bude extrémne ťažké. Už nám to raz ukázala, keď zmarila referendum, a to ho žiadalo viac ako 600-tisíc ľudí.“ povedal Fico.

Pokračoval, že vo štvrtok 2. júna na predsedníctve v Banskej Bystrici strana predstaví jedinú otázku o predčasných voľbách a obráti sa s ňou na všetkých, ktorí si želajú na Slovensku demokratickú zmenu a lepšie vládnutie.

„Naša iniciatíva nie je časovo náhodná. Ak by sme spoločne vyzbierali potrebných 350-tisíc podpisov za referendum a predložili ich prezidentke Čaputovej do konca júla 2022, prezidentka musí vyhlásiť referendum do konca augusta a vykonať sa musí v nasledujúcich 90-tich dňoch. Ak sa prezidentka rozhodne byť nadstranícka, a nie súčasťou koalície, ako to je doteraz, referendum o predčasných voľbách by sa mohlo konať v ten istý deň ako komunálne a regionálne voľby,“ priblížil Fico.

Prečítajte si tiež:
Žilinka: Ak chcete okliešť využívanie paragrafu 363 urobte to, ale netraumatizujte spoločnosť spochybňovaním mojich rozhodnutí

Referendum a americké záujmy

Predseda Smeru-SD povedal, že všetko má v rukách prezidentka. „Referendum o predčasných voľbách, ktoré nie je v súlade s americkými záujmami na Slovensku, vie prezidentka zmariť. A podľa mňa sa o to aj pokúsi. Je preto na nás všetkých, aby sme jej jasne vysvetlili, že jej úlohou je zastupovať záujmy Slovenska, ktoré rýchle nové voľby potrebuje ako soľ,“ dodal.

Opozícia vlani vyzbierala takmer 600-tisíc podpisov za referendum o predčasných voľbách. Ústavný súd po tom, čo sa naň obrátila prezidentka Zuzana Čaputová, rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou.

Následne hlava štátu oznámila, že referendum o skrátení volebného obdobia vyhlási, ak parlament v tejto veci zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Komunálne voľby, Regionálne voľby, Voľby do samosprávnych krajov
Zdroj: Webnoviny.sk – Fico spája referendum o predčasných voľbách s voľbami do samosprávy, ušetrili by sa peniaze a urýchlil odchod „zloby“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Peter Cibulka je prvý kandidát na primátora Žiliny, plánuje tvrdý postup voči záujmovým skupinám
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií