fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Heger: So vznikom Československej republiky sme získali priestor na národnú emancipáciu, aký sme dovtedy nemali

Silným dôkazom vzájomnej úcty a úprimného priateľstva medzi Slovákmi a Čechmi je podľa Eduarda Hegera práve dnešný deň.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Predseda vlády SR Eduard Heger v piatok pri príležitosti 104. výročia vzniku Československej republiky položil veniec na Námestí T. G. Masaryka v Bratislave.

„Zakladatelia Československa dokázali vybudovať moderný právny štát založený na hodnotách slobody, tolerancie a demokracie. Štát, ktorého ústava garantovala široké práva a slobody všetkým občanom vrátane menšín. Štát, v ktorom už krátko po vojne zaviedli všeobecné volebné právo aj pre ženy,“ uviedol Eduard Heger.

Nová éra pre Slovákov

So vznikom Československej republiky nastala pre Slovákov nová éra. „Stali sme sa jedným zo štátotvorných národov novej republiky. Po rokoch snáh sme získali priestor na národnú emancipáciu a taký rozmach slovenského jazyka, vzdelávania či kultúry, aké sme dovtedy v Uhorsku nemali,“ povedal predseda vlády.

Slováci a Česi v spoločnom štáte prežili sedemdesiat rokov. „Krátko po Nežnej revolúcii sme však na Slovensku začali pociťovať túžbu po vlastnom samostatnom štáte. V kontexte doby tak akoby dozrel čas na rozdelenie republiky. Vďaka našej demokratickej tradícii a úcte k právnemu štátu bolo rozdelenie Československa mierové a priateľské,“ skonštatoval Eduard Heger.

Prečítajte si tiež:
Slobodu je podľa Hegera ľahšie stratiť ako získať a jej najväčšími nepriateľmi sú pohodlnosť a ľahostajnosť

Vzťahy sú oveľa silnejšie

Predseda vlády zdôraznil, že odlúčenie Čechov a Slovákov netrvalo dlho. „Rozdelenie štátu väzby medzi našimi národmi nepretrhlo. Práve naopak. Naše vzájomné vzťahy sú unikátne a oveľa silnejšie ako predtým. Česká republika je pre nás absolútne prirodzeným a najbližším partnerom.“

Silným dôkazom vzájomnej úcty a úprimného priateľstva medzi Slovákmi a Čechmi je podľa Eduarda Hegera práve dnešný deň.

„Deň, keď si v oboch krajinách pripomíname prínos a odkaz Československa, deň, keď v oboch krajinách oslavujeme výročie vzniku spoločného štátu napriek tomu, že už takmer 30 rokov neexistuje,“ vyhlásil slovenský premiér.

Viac k témam: 104. výročie vzniku Československej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Heger: So vznikom Československej republiky sme získali priestor na národnú emancipáciu, aký sme dovtedy nemali © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií