fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hlavný hygienik SR: Seniori nad 65 rokov nesmú nakupovať po 11. hodine

Na sociálnych sieťach sa dlhodobo rozbieha veľa diskusií o tom, či seniori využívajú vyčlenený predajný čas. Mnohí podotkli, že seniorov pri regáloch stretávajú aj v popoludňajších, podvečerných či večerných hodinách. V utorok hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas objasnil pravidlá tohto nariadenia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Informácia, že predajný čas od 9. do 11. hodiny dopoludnia patrí seniorom nad 65 rokov, je známa už dlhšiu dobu. Ukázalo sa však, že seniori tento vyhradený čas na nakupovanie nerešpektujú, čo predstavuje problém pre mladšie ročníky. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas vysvetlil, čo presne toto nariadenie pre seniorov znamená. Pokiaľ seniori nad 65 rokov nedodržia toto nariadenia, hrozí im pokuta.

Seniori nad 65 rokov musia rešpektovať nariadenie

V dôsledku vyhradeného predajného času majú seniori nad 65 rokov zákaz nakupovania v inom čase. Povedal to v utorok po zasadnutí ústredného krízového štábu hlavný hygienik SR Ján Mikas. Seniori by podľa jeho slov mali toto opatrenie dodržiavať vo vlastnom záujme. Aj v predchádzajúcom opatrení sme mali, že týmto osobám sa nakupovanie v iných časoch zakazuje,“ objasnil Mikas. „Budú hazardovať so svojím zdravím, so svojím vlastným životom, ak nevyužijú ten čas,“ dodal hlavný hygienik. Vysvetlil, že cieľom prípadných kontrol nebude vyberať pokuty, ale poučiť ľudí.

Prečítajte si tiež:
Hrozná tragédia: Obľúbený bratislavský fitness tréner zomrel priamo pri živom online cvičení
Hlavný hygienik SR: Seniori nad 65 rokov nesmú nakupovať po 11. hodine
zdroj: TASR

Mikas spomenul aj obchody s odevmi

Okrem toho hlavný hygienik Mikas spresnil tiež podmienky nakupovania napríklad v obchodoch s odevmi. V tomto prípade totiž nebude dovolené využívať kabínky na skúšanie oblečenia. Hlavný hygienik dodal, že to, ako budú obchody so zákazníkmi riešiť prípadné vrátenie tovaru alebo reklamácie, ústredný krízový štáb nebude riešiť. Zákazníci by podľa jeho slov mali obmedziť nakupovanie na najnutnejší tovar. Majitelia a prevádzkovatelia obchodov budú mať tiež zakázané rozdeliť prevádzku na viac častí a splniť tak limit 300 štvorcových metrov.

Krízový štáb, ktorý zasadol v utorok 21. apríla, zrušil niektoré obmedzenia zavedené v dôsledku zamedzenia šírenia nového koronavírusu. Od stredy, 22. apríla, budú otvorené obchody a prevádzky služieb veľké maximálne 300 metrov štvorcových plochy, verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov. Ide o prvú fázu uvoľňovania opatrení. 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií