fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyberáme 7 hororov, v ktorých herci podali skvostný chladivý výkon

Máte tip? napíšte nám mailom

V tomto článku vám prinášame zopár filmových výstupov, ktoré vám zabezpečia spánok plný nočných môr.

Malcolm McDowell ako Alex DeLarge vo filme Mechanický pomaranč (1971)

Alex je známy tým, že sa vyžíva v utrpení, bolesti a v anarchii. Pod chvíľou neviete, či je líder gangu neľútostných násilníkov iba plný zlej energie a diabolstva, alebo si len jednoducho vychutnáva pohár mlieka. McDowell má pomerne jednoduchý charakter bez mravného kompasu a záľubu pre brutálne násilné činy. To ho robí tak strašným a krutým psychopatom.

Javier Bardem ako Anton Chigurh vo filme Táto zem nie je pre starých (2007)

Čo robí tento výkon tak desivým sú malé náznaky sadistickej radosti, ktoré občas natrhnú pretvárku Bardemovho pokojného a chladného správania. Divák má preto občas pochybnosti a nevie, kedy má čakať výbuch zlosti. Každá scéna akoby čakala na nejakú tajomnú silu, ktorá nás chytí a už nikdy nepustí.

Robert Englund ako Freddy Krueger vo filme Nočná mora v Elm Street (1984)

Táto hororová klasika funguje nádherne. Súlad mejkapu a špeciálnych efektov v snímke sa stal akýmsi dedičstvom histórie hororov, ktorého sa bojíme ešte aj dnes. Hlboký strašidelný hlas Freddyho Kruegera, diabolský záblesk v jeho očiach, ktorý obsahuje tú správnu zmes psychopatickej radosti a nemilosrdnosti, umocňuje ešte desivejší výkon. Presne takto sa tvoria nočné mory.

Prečítajte si tiež:
Chystáte sa do kina? Prehľad filmov, ktoré majú premiéru v Januári! #2

Bill Skarsgård ako Pennywise vo filme To (2017)

Tohto strašidelného klauna prvýkrát priniesol Tim Curry. To, čo tu funguje, nie sú len tajomné zákutia podzemných kanálov alebo klaunov úsmev, ale aj malé dotyky niečoho, čo nie je celkom ľudské. Niečoho, čo vám pripomína, že Pennywise nie je len sériový vrah alebo psychopat, ale že ste prišli do kontaktu so zlom, ktoré nie je z tohto sveta. Jeho chôdza, tiky v tvári, tanečné pohyby, všetko, čo tento klaun robí, je strašidelné.

Jack Nicholson ako Jack Torrance vo filme Osvietenie (1980)

Ešte pred tým, než sa Jack úplne zblázni, si divák všimne náznaky toho, že to v hlave nemá celkom v poriadku. Jeho maska v podobe dobrého manžela a otca, ktorý chce uživiť rodinu, ostane zabudnutá niekde medzi mestom a cestou na hotel v horách. Šialenstvo črtajúce sa v jeho správaní sa po čase driemania zobudí, nikto však nevie, kedy príde ten zlom. Jednoducho ďalší filmový skvost potvrdzujúci genialitu Stephena Kinga.

Anthony Perkins ako Norman Bates vo filme Psycho (1960)

Jedno z najznámejších a najpopulárnejších strašidelných výkonov všetkých čias. Perkins, zlovestný a sympatický zároveň, nie je vypočítavý vrah. Skôr sa snaží akoby vrátiť zmysel zabíjaniu, ktorý schováva pod svojimi nevinnými slovami, až nám ho je chvíľami ľúto. Tento výkon nastavil latku pre ostatné horory celkom vysoko a nám je jasné, prečo.

Prečítajte si tiež:
Venom je kinohitom po celom svete. Valcuje aj slovenské kiná

Linda Blair ako Regan MacNeil vo filme Vyháňač diabla (1973)

Toto najviditeľnejšie zobrazenie nevinnosti dievčaťa poškodené démonickým posadnutím ostane filmovou legendou už asi navždy. Veď počas premiéry utekali členovia publika z divadla so slzami v očiach preč zo sály. Stvárnenie postavy Megan bolo pre Lindu tak intenzívne a traumatizujúce, že ešte niekoľko rokov svoje psychické následky musela liečiť. Môžeme len hádať, aký to musel byť pre 13-ročnú herečku v tom čase údel.

Zdroj: watchmojo.com/youtube

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií