fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hrošia populácia Pabla Escobara terorizuje kolumbijský ekosystém

Máte tip? napíšte nám mailom

Hrošia populácia legendárneho Pabla Escobara spôsobuje v Kolumbii obrovskú katastrofu. Vedci sa prvýkrát zamerali na tento druh, ktorý má negatívny vplyv na kolumbijský vodný ekosystém. Pôvodne sa totiž v Južnej Amerike vôbec nemal vyskytovať, nakoľko pochádza z subsaharskej Afriky. Rozmarný Escobar si zvieratá nechal doviesť a jeho vplyv dodnes cíti nielen krajina, ale aj príroda.

V najlepších časoch Escobarovho drogového kartelu si „Kráľ kokaínu“ zaobstaral súkromnú zoologickú záhradu s nosorožcami, žirafami, zebrami a hrochmi. Po jeho smrti v roku 1993 sa väčšina zvierat vrátila späť do pôvodných krajín. Až na hrocha, ktorý sa v Kolumbii usadil. Zostal na Escobarovom pozemku a nakoniec vytvoril divokú populáciu okolo neďalekých jazier a rieky Magdalena. Za päť desaťročí sa štyria jedinci hrocha rozmnožili natoľko, že ich populácia stúpla na najmenej 80 jedincov.

Problém spočíva vo výkaloch

Vedci z Kolumbie a Kalifornskej univerzity uverejnili prvú štúdiu o vplyve tohto invazívneho druhu na miestny ekosystém. V priebehu dvoch rokov tím pravidelne sledoval kvalitu vody a hladinu kyslíka. Tieto údaje porovnávali s jazerami bez populácie hrocha. Zistili, že hlavným problémom sú výkaly. Tie klesajú do koryta rieky a pôsobia ako hnojivo.

Prečítajte si tiež:
Korunovaný princ Dubaja zachytáva svoje mesto sponad oblakov. Tento pohľad na svetoznáme územie vyráža dych

Následkom toho sa veľmi dobre darí vodným riasam a baktériám. Nielenže sa tak stráca kyslík a živiny z vody, ktoré sú potrebné pre ostatné vodné organizmy, ale môže to mať za následok aj škodlivý rast rias. „Zistili sme, že jazerá sú produktívnejšie, keď sa v ich okolí zdržuje populácia hrocha,“ uviedol profesor biológie Jonathan Shurin. Nepovažuje to však za pozitívny jav.

Hrošia populácia Pabla Escobara terorizuje kolumbijský ekosystém

Hrošia populácia pravdepodobne vzrastie

Shurin prezradil, že hroch má veľký vplyv na ekosystém v pôvodnej africkej oblasti. Spolu so svojím vedeckým tímom zistil, že podobne vplýva na ekosystém iného kontinentu či prostredia. „Odhadujeme, že populácia hrocha sa bude i naďalej zvyšovať. V najbližších desaťročiach by ich mohlo byť v Kolumbii o tisíce viac,“ priznali odborníci.

Momentálne neplánujú presídliť hrošiu populáciu. Koniec koncov tieto zvieratá sú mimoriadne agresívne, o čom sa presvedčili predovšetkým Afričania. Hroch tam ročne spôsobí približne 500 úmrtí. Shurin sa obáva, že aj napriek tejto nepríjemnosti problém dlhšie nepočká. „Táto štúdia naznačuje, že je potrebné rýchlo sa rozhodnúť, čo s nimi urobíme,“ dodal Shurin.

Prečítajte si tiež:
Toto ti odpáli dekel: Danko, Fico i Bugár to schytali v parádnej balade, ktorá sa šíri internetom
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií