fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Humanitárna pomoc smerujúca na Ukrajinu bude oslobodená od ciel a daní, rozhodla eurokomisia

Rozhodnutím sa dopĺňajú nové pravidlá v oblasti DPH prijaté v apríli, ktoré umožňujú členským štátom rozšíriť oslobodenie od dane na domáce dodávky tovaru a služby vrátane darov v prospech obetí katastrof.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.7.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v piatok prijala rozhodnutie, vďaka ktorému budú môcť členské štáty dočasne oslobodiť od cla a DPH dovoz potravín, prikrývok, stanov, elektrických generátorov a iných životne dôležitých zariadení z tretích krajín určených pre vojnou postihnutých Ukrajincov.

O toto opatrenie požiadali členské štáty a bude sa uplatňovať so spätnou účinnosťou od 24. februára 2022 a do 31. decembra 2022. Komisia o tom informuje prostredníctvom svojej webstránky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rozšírenie pravidiel pre clá a DPH

Oslobodenie od cla a DPH sa vzťahuje na tovar, ktorý dovážajú štátne organizácie – verejné orgány a verejnoprávne subjekty vrátane nemocníc, vládnych organizácií, regionálnych vlád, obcí a miest, a charitatívne alebo dobročinné organizácie schválené príslušnými orgánmi členských štátov.

Piatkovým rozhodnutím sa dopĺňajú nové pravidlá v oblasti DPH prijaté v apríli, ktoré umožňujú členským štátom rozšíriť toto oslobodenie od dane na domáce dodávky tovaru a služby vrátane darov v prospech obetí katastrof.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Nepredstaviteľné utrpenie na Ukrajine

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu bolo podľa odhadov vysídlených viac ako 14 miliónov ľudí, teda asi 30 % ukrajinského obyvateľstva. Viac ako 6,2 milióna Ukrajincov vycestovalo do Európskej únie (EÚ) a takmer osem miliónov muselo opustiť svoje domovy, ale zostalo na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:
ZMOS má v boji proti Matovičovmu protiinflačnému balíčku nového spojenca, so sociálno-ekonomickými partnermi dolaďujú spoločný postup

Pod veľký tlak sa tak dostali aj členské štáty únie, ktoré musia poskytovať humanitárnu pomoc veľkému počtu osôb na úteku pred vojnou a zároveň podporovať vnútorne vysídlených Ukrajincov ohrozených hladom a chorobami.

„Vojna proti Ukrajine spôsobila nepredstaviteľné utrpenie, ale zároveň poukázala na hĺbku solidarity EÚ. Toto opatrenie pomôže členským štátom pomáhať Ukrajincom v EÚ, ako aj v ich domovskej krajine, uľahčením dodávok životne dôležitého humanitárneho tovaru. Ide o správnu vec,“ vyjadril sa k rozhodnutiu komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Viac k témam: Clo, Dane, Humanitárna pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Humanitárna pomoc smerujúca na Ukrajinu bude oslobodená od ciel a daní, rozhodla eurokomisia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií