fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedy pôjdete do dôchodku? Kalkulačka na uľahčenie výpočtu

Poistenci si s pomocou kalkulačky na určenie dôchodkového veku môžu vypočítať svoj penzijný vek.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vek odchodu do penzie je od tohto roku určený fixne podľa roku narodenia, pohlavia a počtu vychovaných detí. Fixnú tabuľku v zákone o sociálnom poistení schválil ešte koncom minulého roka parlament.

Zmena reaguje na minuloročné zavedenie stropu, ktorý ohraničil maximálny vek odchodu do penzie na hranicu 64 rokov. Kolízia viacerých dôchodkových systémov spôsobí neskorší odchod do penzie ženám narodeným v rokoch 1958, 1959 a 1960. Tým sa odpočíta menej mesiacov za vychované deti.

Kde nájdete túto šikovnú pomôcku?

Vďaka užitočnej kalkulačke si každý poistenec ľahko zistí presný dátum svojho veku odchodu do penzie.

Kalkulačku nájdu poistenci na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Dôchodca: Kalkulačka na informatívny výpočet dôchodkového veku.

Pomocou tejto šikovnej pomôcky si dôchodkový vek môže zistiť každý poistenec, ktorý dosiahol, alebo dosiahne dôchodkový vek od 1. januára 2020, ale aj ten, ktorý dovŕšil dôchodkový vek pred týmto termínom. Kalkulačkou je možné vypočítať aj znížený dôchodkový vek, a to v závislosti od splnenia podmienky výchovy dieťaťa alebo potrebného počtu rokov odpracovaných v I. pracovnej kategórii alebo I. a/alebo II. kategórii funkcií.

Prečítajte si tiež:
Mercedes G63 AMG 6x6 má svojho rivala zo stajne Jaguar Land Rover! Ktorý sa ti páči viac?

Sociálna poisťovňa pripomína, že od 1. januára 2020 je dôchodkový vek poistenca (muža aj ženy) stanovený tabuľkami, ktoré sú prílohami zákona o sociálnom poistení. V prehľadnej podobe ich nájdete na webovej stránke http://www.socpoist.sk.

Čo udáva tabuľka?

Od 1. januára zákon v tabuľke konkrétne určuje dôchodkový vek podľa dátumu narodenia poistencov. Pri ženách sa do úvahy bude brať aj počet vychovaných detí. Ak vychovali jedno dieťa, je dôchodkový strop stanovený na 63 rokov a šesť mesiacov. Pri dvoch deťoch rovných 63 rokov a pri vychovaní troch a viacerých detí to bude 62 rokov a šesť mesiacov.

Výchova dieťaťa sa môže vzťahovať aj na mužov v takom prípade, ak ju nie je možné zohľadniť žene. Pôjde o situácie, keď žena zomrie pred dosiahnutím dôchodkového veku, či ak muž vychovával deti po smrti matky. Zohľadniť výchovu dieťaťa mužovi prichádza do úvahy aj v prípade, ak bolo mužovi zverené dieťa rozhodnutím súdu po rozvode manželstva.

Príklady penzijného veku

  • Poistenka sa narodila 1. marca 1960 a vychovala 4 deti.

Jej dôchodkový vek podľa tabuľky je 61 rokov a 10 mesiacov. Svoj dôchodkový vek dovŕši 1. januára 2022.

  • Poistenka sa narodila 12. mája 1959 a vychovala 2 deti.
Prečítajte si tiež:
FENOMÉN ČERNOBYĽ: pozrite si unikátne reálne zábery v porovnaní so seriálovým spracovaním

Jej dôchodkový vek podľa tabuľky je 62 rokov a 5 mesiacov. Svoj dôchodkový vek dovŕši 12. októbra 2021.

  • Poistenec sa narodil 1. januára 1958 a vychoval 3 deti.

Jeho dôchodkový vek podľa tabuľky je 62 rokov a 6 mesiacov. Svoj dôchodkový vek dovŕši 1. júla 2020.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií