fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Káva nedá spávať výskumníkom. Naozaj pomáha pri chudnutí?

Pozrime sa na najnovšie štúdie

Vedci zistili, že šálka kávy môže pomôcť pri chudnutí tým, že stimuluje tzv. hnedý tuk, ktorý spaľuje tuk a glukózu najviac zo všetkých našich tkanív.

„Hnedý tuk funguje inak ako iné tuky v našom tele a produkuje teplo spaľovaním cukru a tuku, často v reakcii na chlad,” povedal profesor Michael Symonds z Lekárskej fakulty Univerzity v Nottinghame, ktorý sa podieľal na výskume. Píše o tom britský Independent.

Toto tvrdenie potvrdzuje aj náš odborník na výživu MUDr. Igor Bukovský, ktorý v jednom z odporúčaní spomína otužovanie, studenú sprchu či ľadový kúpeľ, ale aj saunovanie. To všetko podľa neho veľmi účinne stimuluje aktivitu hnedého tuku.

Profesor Seymonds dodáva, že ide o prvý výskum, ktorý ukazuje, aký má káva vplyv na hnedý tuk u ľudí.

Hnedý tuk v hlavnej úlohe

„Zvýšenie jeho aktivity zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi, rovnako ako aj hladiny lipidov v krvi. Navyše spálené kalórie pomáhajú pri chudnutí, dodal. „Toto je prvá štúdia u ľudí, ktorá ukazuje, že niečo ako šálka kávy môže mať priamy vplyv na funkcie hnedého tuku.”

Potenciálne dopady ich výsledkov sú dosť veľké, pretože pre spoločnosť je obezita veľkým zdravotným problémom. Taktiež je na vzostupe cukrovka. Hnedý tuk by mohol byť súčasťou riešenia týchto problémov.

Termálne kamery dokážu rozoznávať teplotu objektov, ktoré snímajú. Pomáhajú aj pri prevencii chorôb. Zdroj: faim.org

Vedci použili najskôr kmeňové bunky, aby videli, či by kofeín mohol stimulovať hnedý tuk. Potom sa presunuli k človeku a technikou termálneho zobrazovania odsledovali zásoby hnedého tuku v tele., ktoré vyžarujú teplo.

Profesor Symonds hovorí: „Z našej predchádzajúcej práce sme vedeli, že hnedý tuk sa nachádza hlavne v oblasti krku. Tak sme mohli vidieť priamo po tom, ako sa človek napil, či je hnedý tuk horúcejší (teda sa viac rozžiaril). Výsledky boli pozitívne a teraz musíme zistiť, či kofeín ako jedna z ingrediencií v káve pôsobí ako stimul, alebo či je to iná zložka, ktorá pomáha pri aktivácii hnedého tuku.”

Môže pomôcť pri obezite aj cukrovke

Výskumníci momentálne skúmajú iné kofeínové doplnky, aby otestovali, či majú podobný účinok. Následne budú môcť povedať, ktorá zložka je za to zodpovedná, a následne sa bude môcť používať pri regulácii hmotnosti (pri obezite), ale aj pri regulácii cukru v krvi (pri cukrovke).

Štíhli ľudia majú hnedého tuku viac ako ľudia ťažkí a ženy ho majú viac ako muži, píše sa na zdravie.pravda.sk. Okrem spomínaného otužovania či saunovania sa pre ochranu hnedého tuku odporúča fyzická aktivita, znižovanie teploty v miestnosti aj potenie.

Keď už sme pri káve, pripomíname, kde nájdete tie najlepšie kaviarne na Slovensku.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií