fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kazašský prezident podpísal predĺženie prezidentského obdobia a premenovanie hlavného mesta

Zmeny sú súčasťou súboru politických a ekonomických reforiem, na ktoré vyzval prezident po násilných protestoch, ktoré v januári otriasli krajinou a pripravili o život viac ako 200 ľudí.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.9.2022 (Webnoviny.sk) – Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v sobotu podpísal zmeny ústavy, ktoré predĺžia prezidentské funkčné obdobie a premenúvajú hlavné mesto. Zmeny už v piatok jednohlasne schválil parlament.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy predlžujú prezidentské obdobie na sedem rokov zo súčasných piatich rokov, ale zároveň bránia akémukoľvek prezidentovi uchádzať sa o druhé funkčné obdobie. Umožňujú tiež premenovať hlavné mesto krajiny Nur-Sultan späť na Astanu.

Zmeny sú súčasťou súboru politických a ekonomických reforiem, na ktoré vyzval Tokajev po násilných protestoch, ktoré v januári otriasli krajinou a pripravili o život viac ako 200 ľudí.

Tokajev už skôr počas mesiaca oznámil predčasné prezidentské voľby a úmysel znovu kandidovať, ale bezprostredne nie je jasné, či mu to zmeny umožnia.

Viac k témam: Astana, Nur-Sultan, Reforma
Zdroj: Webnoviny.sk – Kazašský prezident podpísal predĺženie prezidentského obdobia a premenovanie hlavného mesta © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií