Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kolíková podala podnet na generálnu prokuratúru, Pavol Gašpar podľa nej vedie SIS nezákonne (video)

Zároveň žiada o odtajnenie zmeny štatútu.

14.3.2024 (SITA.sk) – Pavol Gašpar vedie Slovenskú informačnú službu (SIS) nezákonne.

Tvrdí to poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita, ktorá vo štvrtok podala podnet na Generálnu prokuratúru SR a žiada generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby konal a vydal protest voči rozhodnutiu o poverení Gašpara viesť SIS, ako aj voči zmene štatútu SIS z 22. februára, ktorá je podľa nej v rozpore so zákonom.

Žiada o odtajnenie zmeny štatútu

Tu nejde len o to, že sa obchádzajú právomoci prezidentky, ale zákon vôbec nepredpokladá, že by SIS viedol námestník a už vôbec nie, že by potom námestník mohol prevádzať svoje práva a povinnosti na ďalšieho námestníka,“ poukázala Kolíková.

Poslankyňa zároveň žiada odtajnenie zmeny štatútu.

Verejnosť má právo vedieť, čo v ňom je a určite to nie je nič, čo by ohrozovalo záujmy Slovenskej republiky,“ povedala.

Právny chaos

Súčasne sa obracia na SIS a chce vedieť, ako vyzerá poverenie, ktoré dostal Pavol Gašpar. Žiada tiež o informáciu, či predchádzajúci riaditeľ SIS nejakým spôsobom obmedzil právomoci námestníkov.

Domnievam sa totiž, že fakticky dnes môžu byť traja námestníci, ktorí v plnom rozsahu môžu viesť SIS a nie je medzi nimi žiadna hierarchia. Takže v tomto právnom chaose treba urobiť poriadok,“ zdôraznila Kolíková.

Prezidentka nevidí dôvod ponáhľať sa

Vláda na svojom rokovaní ešte 14. februára schválila návrh na vymenovanie Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta a dnes poslanca Smeru-SD Tibora Gašpara, do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Do funkcie ho musí vymenovať prezidentka.

Zuzana Čaputová sa však viackrát vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS.

SIS bude mať vedenie do pár dní

Vláda následne prišla na rokovanie s utajovaným materiálom meniacim štatút SIS. Ako uviedol Tibor Gašpar, zmenou štatútu vláda len reagovala na vzniknutú situáciu.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že SIS bude mať riadne vedenie do pár dní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, poslankyňa za SaS, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS)
Zdroj: SITA.sk – Kolíková podala podnet na generálnu prokuratúru, Pavol Gašpar podľa nej vedie SIS nezákonne (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií